Analýzy prokázaly únik dioxinů ze Spolany

Z neratovické Spolany podle výsledků studie zpracované pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál a Českou televizi unikají nebezpečné dioxiny. Pro okolí chemičky ale nepředstavují bezprostřední hrozbu. Autorizovaná laboratoř Axys Varilab analyzovala čtyři vzorky z půdy a sedlin v okolí továrny. U tří z nich hodnoty jen částečně překračovaly obvyklou úroveň. Množství dioxinů na břehu strouhy protékající ze Spolany v těsné blízkosti Libiše ovšem převyšuje více než třikrát doporučenou normu pro zemědělskou půdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Průzkum se zaměřil na čtyři lokality v Libiši, Větrušicích a u Štěpánského mostu, které byly v srpnu zasaženy záplavovou vlnou z Labe. Jak potvrdil Radiožurnálu vedoucí odborné laboratoře Libor Jech, normu dodržely vzorky odebrané z pole ve Větrušicích, u paty Štěpánského mostu a v zahrádkářské kolonii v Libiši. "Ty hodnoty, které jsme naměřili v třech vzorcích, jsou zhruba v rozmezí toho, co se dá v České republice nalézt v pozaďových lokalitách nebo ve městech v parcích. Řekl bych, že jsou to docela běžné hodnoty; jsou trochu větší než průměr."

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Jech o zjištěných hodnotách dioxinů

Podstatně horší je situace u meliorační strouhy protékající ze Spolany podél Libiše. Ve vzdálenosti asi půl kilometru od chemičky tam analýzy podle Libora Jecha prokázaly hodnotu 163 pikogramů na gram sedimentu. "To už je z hlediska běžného znečištění našeho prostředí v České republice poměrně vysoká hodnota, takový nejpřísnější limit, který existuje například v Nizozemí nebo ve Švédsku, je 10 pikogramů na gram, což je úroveň pro velice citlivou zemědělskou produkci."

Mluvčí Spolany Jana Martínek ale s těmito údaji nesouhlasí. "Česká inspekce životního prostředí tam dělala několik měření, další měření dělaly dvě renomované firmy, naposledy to bylo 30. srpna, bylo to jak ve vodě, tak v sedimentech a nikde v okolním prostředí kolem Spolany nebylo zjištěno nějaké zvýšené množství nad limit, který je udáván například ve vodách v padesáti pikogramech. Měření dokázala, že dioxiny byly obsaženy v množství do deseti pikogramů."

Martínek ale nevyloučil, že nová studie přiměje chemičku ke zvýšení bezpečnostních opatření: "Na základě informací, které ta studie poskytne, Spolana potom a vzápětí Unipetrol vlastně udělá určité kroky a opatření. Je známo, že v současné době probíhá zadání na výběrové řízení na firmu, která by vlastně ty staré ekologické zátěže sanovala."

Německé normy připouštějí pro zemědělskou půdu třikrát méně dioxinů, než je jejich množství na břehu strouhy. Podle Spolany ovšem sediment odpovídá či může odpovídat například limitům pro kaly z čistíren odpadních vod, které se používají na hnojení, tedy až čtyřnásobku normy pro zemědělskou půdu. S tím ale nesouhlasí pracovníci vodohospodářského oddělení mělnického okresního úřadu, podle kterých se do meliorační strouhy podobné látky rozhodně nemají dostat a měla by je zachytit čistírna odpadních vod. Výjimkou může být pouze mimořádná událost, kdy plní strouha funkci odvodňovacího příkopu.

Česká inspekce životního prostředí zatím nemůže potvrdit, zda z neratovické Spolany unikly do půdy vysoce toxické dioxiny. Radiožurnálu to řekl její ředitel Petr Soukup. "Naše výsledky, které zatím máme k dispozici jsou ještě z období, kdy Spolana byla zaplavená. Jsou to výsledky pouze vody, které nesignalizují, že by něco ze Spolany uteklo. My budeme více o těchto vzorcích, za které děkujeme, vědět ve srovnání s našimi rozbory, které jsme nabrali asi tak před týdnem a výsledky těch rozborů, které jsou i ze zeminy vně Spolany, budou k dispozici koncem tohoto týdne."

Při záplavách uniklo ze skladů neratovické chemičky Spolana více než 80 tisíc kilogramů chlóru, vyplývá to z pondělí zveřejněných výpočtů firmy. Velká voda poškodila v areálu továrny zásobníky ve dvou skladech, záchranné práce trvaly dva týdny. Spolana byla kritizována za to, že veřejnosti o havárii neposkytla dostatek informací.

Ze zatopené Spolany unikl chlor během záplav několikrát. Dvakrát musel být vyhlášen třetí stupeň chemického nebezpečí. Podle odborníků naměřené koncentrace nepředstavovaly riziko pro zdraví lidí, chlór však poškodil porost v okolí továrny.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Ladislav Pavlík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme