Anarchista Ignačák je na svobodě. Po výtce Ústavního ho z vazby propustil Vrchní soud

Anarchista Martin Ignačák stíhaný pro přípravu teroristického útoku na vlak opustil v úterý vazbu. Propustil ho z ní vrchní soud, který podle Ústavního chyboval, když Ignačáka ponechával rok a čtyři měsíce za mřížemi. Muži hrozí až výjimečný trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Ignačák u soudu | Foto: ČTK

"Je pravda, že byl propuštěn," potvrdil informaci Zpravodajského webu Českého rozhlasu mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt.

Ignačákův obhájce Ondřej Štefánik se o propuštění dozvěděl jen zprostředkovaně, aktuálně totiž pobývá mimo Českou republiku. "Další informace v tomto směru nemám a budu s klientem mluvit teprve ve druhé polovině tohoto týdne," uvedl.

Martin Ignačák je společně s dalšími čtyřmi lidmi obžalován z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem. Útočit měli molotovovými koktejly. Třem z pěti obviněných hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Právě vysokým trestem a výpovědí policisty odůvodňoval vrchní soud, proč muže tak dlouho držel pod zámkem. Policejní agent totiž vypověděl, že se mu Ignačák zmínil o možném útěku za hranice, pokud by mu hrozil vysoký trest. Muži letos v květnu vazbu prodloužil i přes to, že městský soud ho krátce před tím propustil. V srpnu pak v návaznosti na rozhodnutí Ignačáka pod zámkem ponechal i městský soud.

Podle Ústavního soudu ale vrchní soud chyboval, nezabýval se například variantou, že se Ignačák mohl stát obětí policejní provokace. „Otázka, zda nedošlo k nedovolené policejní provokaci, bude předmětem zkoumání v hlavním líčení a nelze očekávat, že o ní komplexně a jednoznačně rozhodne vazební soud. Přesto se i on touto otázkou musí zabývat, pokud se rozhodne vazbu uvalit,“ napsala soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Rozhodnutí vrchního soudu proto zrušila a nařídila nové projednání vazby.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme