Senátní komise dostala první bruselský audit o Babišově střetu zájmů. Poskytl jim ho primátor Hřib

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise dostala po osmi měsících od svého vzniku oficiální verzi prvního z auditů z Bruselu. Dokument se týká dotací EU ze strukturálních fondů a možného střetu zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Materiál o zhruba 240 stranách zaslal ve čtvrtek komisi pražský primátor Zdeněk Hřib z Pirátů. Uvedl to předseda senátní komise Zdeněk Nytra z klubu ODS, který Hřiba o materiál požádal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pražský magistrát v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem audit dostal, protože byl jedním z připomínkových míst. Vláda ani Evropská komise dokument senátorům neposkytly.

Audit o střetu zájmů: Babiš stále nepřímo ovládá Agrofert, určil účel i protektory svěřenských fondů

Číst článek

Senátní komise se rozhodla zachovat požadovanou důvěrnost dokumentu, přestože jeho obsah již neoficiálně pronikl na veřejnost. O tom, co se v materiálu píše, informoval začátkem prosince i server iROZHLAS.cz.

Podle dokumentu má premiér Andrej Babiš nadále přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do nichž v souladu s českým zákonem o střetu zájmů vložil svůj holding Agrofert.

Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu nicméně podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože z titulu svých funkcí rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů. Překlad auditu obdrželo Česko počátkem února, do začátku dubna se k němu má vyjádřit.

Na zveřejnění čeká druhý audit Evropské komise, který je zaměřený na zemědělské dotace. Předseda senátní komise Zdeněk Nytra neočekává, že by se ve svých závěrech od prvního lišil.

Agrofert na blacklistu. S reportérkou iROZHLAS.cz o posunech v kauze premiérova střetu zájmů

Číst článek

„Jestliže první auditní zpráva jednoznačně říká, že ten střet zájmů existuje, tak si neumím představit, že by v té druhé zprávě bylo řečeno, že ten střet zájmů není,“ uvedl. Nasvědčuje tomu podle Nytry i žaloba vlády na EK u Soudního dvora EU, která se týká pozastavení dotací pro holding Agrofert.

Senátní komise loni v souladu s unijním auditem rovněž dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů v případě unijních dotací pro holding Agrofert. Své poznatky se senátoři rozhodli sdělit skupině europoslanců v čele s předsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu Monikou Hohlmeierovou.

Zajímá je, zda Evropský parlament plánuje do budoucna zpřísnit poskytování dotací v podobných případech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme