Andor Šándor radí s bezpečností metra. Za 2500 na hodinu a bez výběrového řízení

Bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor radí s bezpečností pražského metra. Podle deníku Právo mu za to Pražský dopravní podnik platí 2500 korun na hodinu. Smlouvu s ním podepsal bez jakéhokoliv výběrového řízení a i přesto, že má vlastní rozsáhlý bezpečnostní úsek. Šándor za své rady od roku 2014 inkasoval 3,5 milionu korun bez DPH.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andor Šándor | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Šándor pracuje pro pražského dopravce pravidelně asi 50 hodin měsíčně. Za zhruba pětinový úvazek mu každý měsíc vyplácí v průměru 125 tisíc hrubého. Deník to zjistil z veřejného registru smluv. Milion a půl ročně si Šándor vydělá třeba za analyzování odolnosti počítačů proti kyberútokům nebo řešení rizik možného výpadku proudu.

Podle listu výhodný kontrakt bývalý šéf tajné služby uzavřel v září 2014. Podepsal ho tehdejší generální ředitel Jaroslav Ďuriš. Podle oslovených odborníků z branže je Šándorova smlouva neobvyklá. Například tím, že byla uzavřena na dobu neurčitou a bez jakéhokoliv konkrétního zadání. Dopravní podnik má přitom vlastní bezpečnostní úsek.

"Kategorizace bezpečnosti stanic"

Pražský dopravní podnik odmítl na otázky ke smlouvě se Šándorem odpovědět. „Důvodem k výběru pana Šándora coby bezpečnostního poradce byly jeho odborné způsobilosti a dosavadní praxe v dané oblasti,“ řekl pouze deníku dopravní podnik s tím, že s ohledem na citlivou povahu poskytovaného poradenství a jeho rozsahu byla smlouva podepsána napřímo bez jakéhokoliv výběrového nebo nabídkového řízení.

Sám Šándor v této souvislosti uvedl, že v současné době se např. podílí na kategorizaci bezpečnosti jednotlivých stanic pražského metra. Výstupy poradenství mají písemnou podobu, ale také formu ústních konzultací.

Rady za 3,5 milionu

Na základě smlouvy dopravní podnik Šándorovi vyplatil do konce loňského roku již 3,5 milionu korun bez DPH. Počet odpracovaných hodin má Šándor dokládat s každou vystavenou fakturou společně s měsíčním přehledem provedených prací.

„Smlouvu s pražským dopravním podnikem Šándor v roce 2014 uzavřel zhruba tři měsíce poté, co společně s někdejším náčelníkem armádního generálního štábu Jiřím Šedivým přišel o obdobný paušální kontrakt na poradenské služby u Ředitelství silnic a dálnic,“ upozornil dále deník.

Tereza Chlubná, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme