Exředitelka Bulovky Andrea Vrbovská je venku z vazby, potvrdilo vrchní státní zastupitelství

Někdejší šéfka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská stíhaná v úplatkářské kauze je na svobodě. Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdil dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. Do vazby lékařku soud poslal těsně po vypuknutí aféry kvůli obavě, že by mohla ovlivňovat svědky. Minulý týden ale uběhla doba, po níž bylo možné Vrbovskou ve vazbě držet. Další hlavní postava kauzy lobbista Tomáš Horáček zůstává za mřížemi.

Praha (Aktualizováno: 13:33 6. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaná ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská na snímku z roku 2016 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Jeden z obviněných byl z vazby propuštěn na příkaz státního zástupce, neboť uplynula maximální doba pro trvání koluzní vazby,“ uvedl Matula. Vrbovská brány věznice Praha-Pankrác opustila minulý týden, jak s odkazem na nejmenovaný zdroj upozornil deník Právo.

Bývalá ředitelka Bulovky společně s Horáčkem podle policie zmanipulovala zakázku na úklid Nemocnice Na Bulovce za 149 milionů korun. Dvojice údajně nejdříve připravila tendr pro společnost TSB. Horáček se poté za zády Vrbovské domluvil s další firmou MW Dias. Právě ta přišla díky informacím od Horáčka s nejnižší nabídkou a TSB si podle policejního obvinění nakonec vzala jako subdodavatele.

Někdo má vyšší kartu, varovala Vrbovská lobbistu Horáčka. ‚Tendr zmanipuloval za jejími zády,‘ píše policie

Číst článek

Úplatek 7,2 milionu

Horáček údajně žádal úplatek 7,2 milionu korun. Druhá větev případu se týká také údajného úplatku 5 milionů v souvislosti s tendrem na stravování v Nemocnici Na Františku v hodnotě 33 milionů korun.

Policejní akce začala 28. června, Vrbovská s Horáčkem dva dny poté skončili ve vazbě. Zatímco ale lékařku již déle nebylo možné ve vazební věznici ponechat, Horáček v ní nadále zůstává. Kromě koluzního důvodu ho tam totiž soud poslal i kvůli takzvanému předstižnému. Tedy obavě, že bude pokračovat v trestné činnosti.

O Horáčkovi rozhodne soud

V jeho případě tak bude o prodloužení vazby rozhodovat soud, podle Horáčkova advokáta Jiřího Teryngela se tak ještě dosud nestalo. Horáčkovu stížnost proti vzetí do vazby zamítl na konci července Městský soud v Praze, nové rozhodnutí tak musí padnout do konce října.

Kromě Vrbovské s Horáčkem policisté obvinili také jejího bývalého náměstka a pozdějšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka. Celkem stíhá 12 lidí a dvě firmy.    

Reakce mediálního zástupce společnosti MW DIAS Pavla Orálka

Společnost MW-DIAS, a.s. ani žádný její zástupce nikdy nejednal s Tomášem Horáčkem o zakázce na úklid Nemocnice Na Bulovce. Pokud odkazujete na údajné jednání pana Igora Weisse s panem Tomášem Horáčkem, o kterém jsme se dočetli ve veřejných sdělovacích prostředcích, nemáme o něm ani o jeho obsahu žádné informace. Nabídku na veřejnou zakázku na úklidové služby Nemocnice Na Bulovce jsme podali bez jakýchkoliv neveřejných informací podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pan Igor Weiss v době, na kterou odkazujete, vykonával pouze funkci člena dozorčí rady. Na chodu společnosti a jejím obchodním řízení se v té době žádným způsobem nepodílel. V současné době nevykonává ve společnosti MW-DIAS, a.s. žádnou funkci a nepracuje pro ni.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme