Pravidla pro nošení roušek jsou chaotická, řekl Babiš. Ve čtvrtek o nich bude jednat s Vojtěchem

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO zkritizoval nový plán opatření proti koronaviru, která ve středu představilo ministerstvo zdravotnictví. Podle něj jsou pravidla pro nošení roušek příliš chaotická, protože obsahují mnoho výjimek. Ve čtvrtek odpoledne chce o plánu znovu jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:31 19. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra (ve čtvrtek) pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat,“ řekl Babiš.

PŘEHLEDNĚ: Jídelna, družina, škola v přírodě. Patnáct bodů z manuálu, které ovlivní nový školní rok

Číst článek

Šéf resortu zdravotnictví na středeční tiskové konferenci oznámil, že od září bude povinné nosit roušky v obchodech, kadeřnictvích a dalších službách. Podle něj budou povinné taky v restauracích, s výjimkou konzumace jídla a pití.

Ještě v pondělí přitom po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika řekl, že v restauracích roušky povinné nebudou. „V tuto chvíli nepředpokládáme, že by byla povinnost v rámci restaurací, protože tam víme, že přeci jenom většinu času člověk logicky roušku nemá, pokud je u stolu a večeří nebo pije nějaký nápoj,“ prohlásil Vojtěch začátkem týdne.

Z mimořádného opatření ale vyplývá, že roušky budeme moct v restauracích a taky třeba v kavárnách sundat jen v době konzumace jídla a nápojů.

Ne chaotická, upřesňující

Člen epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek pro Radiožurnál uvedl, že zavádění nových opatření mají preventivní důvod, kdy by díky opatřením mělo být ochráněno větší množství lidé setrvávajících ve stejnou dobu na jednom místě v uzavřeném prostoru.

Nařízení nosit roušku se týká také hromadných akcí, které jsou podle ministerstva zdravotnictví nejrizikovější. Přesto se zvýšil počet povolených lidí na akcích s oddělenými sektory – uvnitř 500, venku 1000 lidí.

Podle epidemiologa Chlíbka nejsou nařízení ministra Vojtěcha chaotická, ale upřesňující.

„Už v pondělí pan ministr říkal, že se to bude ještě upřesňovat. Jsou věci, které nelze vytvořit z hodiny na hodinu. Na základě dalších diskusí a více odborníků hledá nějaká názorová jednota. Toto bylo součástí upřesnění, které přišlo s několikadenním odstupem,“ vysvětlil.

Roušky nebudou povinné v mateřských a speciálních školách, upřesnil ministr Plaga

Číst článek

Několikadenní odstup vydávání nařízení ospravedlňuje epidemiolog mimo jiné také tím, že lidé dostávají informace postupně. „S opatřeními se snažíme přijít co nejdříve. Samozřejmě mohlo by se čekat týden a vydat opatření jako celek, na druhou stranu se pak ozvou hlasy, že se to oznámilo na poslední chvíli, pár dní předtím.“

Funkce semaforu

Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo semafor ukazující epidemiologickou situaci v Česku. Semafor je aktuálně celý bílý, čili bez rizika. V návaznosti na tento fakt mohou nová epidemiologická nařízení vyvolávat otázky, proč se k nim v této situaci přistupuje.

„Covidový semafor má sloužit také k tomu, aby ukázal, jestli zde dochází ke komunitnímu šíření, k zaplnění zdravotnického systému, apod. Semafor ukazuje, že je celková situace dobrá, nemusíme se obávat, že nebudeme mít dostatek nemocničních lůžek, ani ventilátorů. Na druhou stranu je lepší včas přijmout nějaká opatření, abychom pak neskočili do nějakého horšího stavu,“ vysvětluje Chlíbek.

Semafor podle epidemiologa nemá sloužit jako návod lidem, co mají čekat v následujících dnech, protože je postaven na informacích, které mají epidemiologové k dispozici v té dané chvíli.

„Semafor ukazuje tuto stávající situaci a nikoliv jak to bude vypadat za 10, 20 dní. My se snažíme na situaci s předstihem reagovat, než se to spustí z kontroly,“ vysvětluje Chlíbek zavádění opatření s ohledem na aktuální situaci v Česku.

aur, všt, vvr, sel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme