Babiš o Vojtěchovi: Byl pod útoky opozice, hejtmanů, novinářů i ministrů. Neuměl se bránit. Podporu měl

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pondělí ráno oznámil, že rezignuje. Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš jeho rozhodnutí chápe. Vojtěch byl podle něj pod velkým tlakem nejen kvůli krizi spojené s koronavirem. „Je poctivý a pracovitý mladý muž, kterého jsem kdysi přivedl na ministerstvo financí a který přinesl do naší politiky slušnost. V naší politice to byla i jeho nevýhoda, byl napadán ze všech stran,“ okomentoval jeho odchod.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš, Irena Storová, Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér Andrej Babiš během tiskové konference uvedl, že Vojtěch za ním v pátek přišel na soukromou schůzku a společně se dohodli na rezignaci. „Věnoval obrovskou energii i na boj s koronavirem. První vlnu zvládl a za to mu chci poděkovat. Je mi to líto, protože nemohl dokončit kvůli koronaviru svou misi,“ řekl.

‚Chci dát prostor pro řešení epidemie.‘ Ministr Vojtěch rezignoval na funkci ministra zdravotnictví

Číst článek

„Za krátký čas udělal velkou spoustu práce,“ dodal. Ministr v demisi při svém ranním proslovu například uvedl, že se mu podařilo začít s elektronizací zdravotnictví, zavést elektronický recept a lékový záznam nebo napsat zákon o elektronizaci zdravotnictví.

Babiš zároveň uvedl, že Vojtěch první vlnu koronaviru v Česku zvládl a po celou dobu měl jeho podporu. Média přitom během srpna informovala, že mezi nimi vznikl spor ohledně zavedení roušek od září.

„17. srpna na Radě vlády pro zdravotní rizika byl předložen manuál pro školy. Dohodlo se, že se bude řídit semaforem. Bavili jsme se o tom, co bude od 1. září. Ministerstvo o dva dny později ignorovalo semafor a vyhlásilo plošné opatření. Hned jsem viděl rozpor. Zprávy o sporu tedy nejsou pravdivé,“ popsal.

Podle premiéra patřil mezi důvody Vojtěchova odchodu nejen boj s koronavirem, ale také kritika z několika stran, které se „neuměl bránit“. „Byl pod útoky opozice, hejtmanů a novinářů i ministrů,“ vysvětlil.

Místo Vojtěcha Prymula

A kdo bude Vojtěchovým nástupcem? Tato otázka byla předmětem dalších jednání, která probíhala přes víkend. Premiér při nich navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby do funkce jmenoval současného vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymulu, který se proslavil zejména během první vlny epidemie.

„V pátek jsme se dohodli na rezignaci, projednal jsem to s panem prezidentem a navrhl jsem pana profesora Prymulu. Pan prezident mi slíbil, že mi vyhoví a zítra v osm hodin ráno pana profesora Prymulu jmenuje do úřadu. Jsme v situaci, kdy musíme zavést krizové řízení,“ vysvětlil Babiš s tím, že Vojtěch byl spíše „koncepční typ“.

Zeman by se měl v pondělí odpoledne s Prymulou sejít, jeho jmenování je ale podle Babiše předjednané. Mělo by k němu dojít v úterý ráno.

Navrhnul jsem panu prezidentovi na post ministra zdravotnictví pana profesora Romana Prymulu. Pan prezident mi slíbil, že mému návrhu dnes vyhoví, tak aby mohl být nový ministr zdravotnictví uveden zítra do úřadu.

11:21 – 21. 09. 2020

33 463

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme