Petříček: Slovinci vrátí Česko mezi bezpečné země, až počet nakažených klesne pod 10 na 100 000 obyvatel

Češi se od páteční půlnoci budou muset při cestě do Slovinska prokazovat potvrzením o zaplaceném ubytování a také negativním testem na covid-19, který bude starý nanejvýš 36 hodin. Průjezd zemí, přes kterou řada českých občanů cestuje do Chorvatska, bude nadále možný bez omezení, řekl v pátek novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Slovinsko vyřadilo Česko, Chorvatsko a Francii ze zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem.

Praha (Aktualizováno: 13:25 3. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček

Průjezd Slovinskem, přes které řada českých občanů cestuje do Chorvatska, bude nadále možný bez omezení, řekl v pátek ministr zahraničí Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Petříček má od slovinské strany příslib, že až počet nově nakažených v Česku klesne pod deset na 100 000 obyvatel, vrátí se Česká republika na seznam bezpečných zemí.

Slovinsko zvažuje vyřazení Chorvatska ze seznamu bezpečných zemí, kritizuje otevření diskoték a barů

Číst článek

„Pro naše občany, kteří se nachází již na území Slovinska, se nic nemění. Mohou dovolenou bez komplikací dokončit a vrátit se bez komplikací do České republiky,“ řekl Petříček.

Češi, kteří do Slovinska dorazí po půlnoci z pátku na sobotu, se ale budou muset prokazovat negativním testem na koronavirus, bez něj jim bude nařízena čtrnáctidenní karanténa. Česká diplomacie to vnímá jako zásadní komplikaci a chce se slovinskou stranou řešit, zda by pro Čechy bylo možné absolvovat test až na slovinském území.

Ministerstvu zahraničí se podařilo se Slovinskem vyjednat, že při průjezdu Slovinskem na dovolenou v Chorvatsku nebudou muset Češi negativní test na koronavirus předkládat.

Petříček ale upozornil, že cestu mohou zkomplikovat policejní kontroly, dopravní komplikace mohou vzniknout i na slovinsko-chorvatské hranici. Českým turistům doporučil, aby v případě cesty přes Slovinsko uskutečnili přejezd co nejrychleji.

Slovinskem hýbe skandál kvůli nákupu plicních ventilátorů. Jeden ministr skončil, druhý byl zatčen

Číst článek

Petříček také zdůraznil, že česká epidemiologická opatření vůči Slovinsku se nemění. Češi se tak nadále budou moct ze země vracet bez omezení, stejně jako Slovinci budou moct bez omezení cestovat do České republiky.

O epidemiologické situaci v Česku bude se slovinskou stranou nadále komunikovat velvyslanectví v Lublani, ministerstvo zahraničí i premiér Andrej Babiš (ANO). „Věříme, že situace je dočasná. Máme příslib, že když se čísla nově nakažených v České republice dostanou pod deset na sto tisíc obyvatel, měli bychom být opět zařazeni mezi bezpečné země,“ řekl Petříček.

Ministr zahraničí také uvedl, že nemá žádné signály o tom, že by se další evropské státy chystaly vyřadit Česko ze seznamu bezpečných zemí. Podotkl ale, že před dnešním rozhodnutím slovinské vlády podobné signály nebyly ani z Lublaně.

Babiš psal premiérovi

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemá Slovinsko k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí důvod. Ministerský předseda to řekl novinářům v pátek ráno před odletem na jednání předsedů vlád zemí V4 ve Varšavě. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nehodnotí Slovinsko tuzemskou epidemiologickou situaci zcela objektivně.

„Ráno jsem psal slovinskému premiérovi, abych ho informoval, že není důvod, aby nás Slovinsko dávalo do jiné zóny,“ uvedl Babiš. Česko má podle něj pouze lokální problém se zvýšeným výskytem koronaviru na Karvinsku. „Doufejme, že Slovinsko to zohlední a od toho opatření upustí, protože pro ně není nejmenší důvod,“ doplnil.

Česko už není pro Slovince bezpečné, rozhodla tamní vláda. Cesta do Chorvatska je možná jen s omezeními

Číst článek

Český premiér řekl, že mu jeho slovinský protějšek Janez Janša slíbil, že situaci prověří. S Janšou si Babiš telefonoval i přímo během páteční tiskové konference na letišti.

„Říká, že to rozhodují epidemiologové, že s nimi bude mluvit,“ prohlásil Babiš po telefonátu s Janšou.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru oznámil, že i on bude o podmínkách vstupu Čechů do Slovinska mluvit se svým protějškem. Po poledni svolal do Černínského paláce tiskovou konferenci.

Velvyslanec České republiky ve Slovinsku Juraj Chmiel v České televizi zdůraznil, že omezení se netýká těch, kteří se ve Slovinsku nezdrží déle než 12 hodin. Cesty Čechů do Chorvatska by tak neměly být ohroženy. „To je poměrně jednoduché dodržet, protože ty přejezdy jsou velice krátké,“ uvedl Chmiel. Loni do Slovinska přijelo více než 180 000 Čechů, kteří v zemi strávili přibližně 560 000 nocí – mezi národnostmi jsou tak šestí v pořadí.

‚Neobjektivní rozhodnutí‘

Podle ministra Vojtěcha je třeba hodnotit situaci v dostatečném detailu. „Srovnávána jsou celková data počtu případů. Budeme chtít přesvědčit naše slovinské kolegy, že situace není v Česku plošně taková. Trend je spíš klesající,“ řekl ministr na tiskové konferenci.

Ohnisko v Karviné je podle něj pod kontrolou. „Omezovat pohyb lidí ještě namístě není. Ale nemůžeme vyloučit nic, pokud by došlo k eskalaci,“ dodal.

Srbsko, Thajsko i Kanada. Česko zařadí na seznam bezpečných zemí osm států mimo EU

Číst článek

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže se však stejná situace může opakovat i u dalších zemí – jde totiž podle něj o výsledek špatné komunikace tuzemské epidemiologické situace k dalším státům. „Je třeba zdůraznit, že Karvinsko je pouze jedna lokalita, kde se situace zhoršila, netýká se to plošně celé země,“ řekl. Papež míní, že příkladem by Česku mělo být sousední Polsko – to dle něj jasně ve své komunikaci oddělovalo stav ve Slezském vojvodství od zbytku země.

Chorvatsko, Česko a Francie jsou nyní ve Slovinsku jako méně bezpečné státy na takzvaném žlutém seznamu. Jak informoval ve čtvrtek večer mluvčí slovinského kabinetu Jelko Kacin, budou muset lidé přijíždějící do Slovinska prokazovat místo svého prázdninového pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci. České ministerstvo zahraničí dnes informovalo, že průjezd přes Slovinsko, například do Chorvatska, bude nadále možný.

Babiš v pátek novinářům řekl, že využije nadcházející jednání států V4 k tomu, aby představitele okolních zemí informoval o aktuální epidemiologické situaci v Česku. „Máme lokální problém, který zvládáme,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme