Státní fond opustil náměstek, který pozastavil dotaci pro firmu z Agrofertu. Hrozilo mu kárné řízení

Ze Státního fondu životního prostředí odešel v srpnu náměstek Leo Steiner, který byl před lety u odhalování nejasností dotací ROP Severozápad, uvedl server Seznam Zprávy. Skončil pár týdnů poté, co pozastavil vyplacení částí dotací pro Ethanol Energy patřící Agrorfertu. Ten předloni převedl premiér Andrej Babiš z ANO do svěřenských fondů. Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má Babiš na Agrofert stále vliv. Premiér to ale už dříve odmítl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zaměstnavatel chtěl rozjet kárné řízení kvůli tomu, že jsem informaci (o pozastavení dotace) poskytl médiím. A to z prostého důvodu – že jsem porušil vnitřní předpis,“ řekl Leo Steiner pro server Seznam Zprávy.

„Řekl jsem, že v tento moment nemám vytvořeny dostatečné podmínky pro poctivou a kvalitní práci. A tak odcházím ze státní služby,“ dodal Steiner, který ve Státním fondu životního prostředí působil jako náměstek ředitele a jako ředitel sekce řízení národních programů.

Zároveň ale přiznal, že předpis porušil vědomě. „Ani po téměř dvou měsících bych se nerozhodl jinak,“ uvedl.

Steiner skončil ve Státním fondu životního prostředí k 31. srpnu, potvrdila serveru mluvčí Lucie Früblingová. Další dotazy už ale nechala bez odpovědi.

Česko stihlo odpovědět v termínu. V Bruselu předalo reakci na předběžný audit k Babišovi

Číst článek

Uvedla pouze, že kutnohorský lihovarnický podnik Ethanol Energy z koncernu Agrofert ještě část peněz z dotace nedostal. „Závěrečné vyhodnocení projektu ještě ukončeno nebylo, a proto nemohlo ani dojít k proplacení takzvané pozastávky,“ uvedla pro server Seznam Zprávy.

Steiner na sebe upozornil již v roce 2012, kdy kritizoval nejasnosti s rozdělováním evropských dotací u Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. Později několikrát neúspěšně kandidoval za KDU-ČSL do sněmovny a Senátu.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme