Evropská komise prověřuje možný střet zájmů premiéra Babiše kvůli Agrofertu

Evropská komise prověřuje možný střet zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert. Uvedl to minulý čtvrtek komisař Günther Oettinger. Podnět ke komisi podala v září organizace Transparency International. Premiér je podle ní v podezření, že přes svěřenské fondy může nadále ovládat Agrofert, který čerpá významný objem dotací z fondů EU. Babiš už dříve označil obvinění za nesmysl.

Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holding Agrofert | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger na jednání rozpočtového výboru Evropského parlamentu řekl, že požádal ředitelství komise zodpovědné za regionální politiku a zemědělství, aby zajistily potřebné podklady v České republice i jinde. „Uděláme vše pro to, abychom tuto kauzu osvětlili,“ prohlásil.

Transparency International Česká republika v pondělním tiskovém prohlášení postup komise ocenila. „Vítáme aktivní snahu o vyřešení otázky ovládání firem politiky. Dotčené instituce mají odpovědně prověřit dodržování pravidel hry, a o to by nám mělo jít především,“ uvedl analytik organizace Milan Eibl.

Babiš dál ovládá Agrofert, tvrdí Transparency

Zářijový dopis Transparency International byl adresován Generálnímu ředitelství Evropské komise pro regionální politiku a Generálnímu ředitelství pro zemědělství.

V Bruselu se řeší možný střet zájmů Babiše. 'Vypadá to, že má i nadále výhody z Agrofertu‘ říká Zdechovský

Číst článek

„Vzhledem ke zjištěním týkajícím se potenciálního střetu zájmů jednoho z čelních představitelů členského státu EU, který čelí podezření, že je konečným majitelem firmy, jež pobírá nemalé evropské dotace, musí Evropská komise prošetřit vazby mezi premiérem Babišem a holdingem Agrofert a zajistit, aby byla současná opatření proti střetu zájmů naplněna,“ uvedl tehdy ředitel Transparency International EU Carl Dolan.

Druhý podnět Transparency International se týkal podezření na porušení unijních předpisů, podle kterých se osoby podílející se na plnění rozpočtu mají zdržet jakéhokoli jednání, které může uvést jejich zájmy do střetu s finančními zájmy EU. Podle Transparency je ohroženo nestranné rozhodování o přidělení peněz EU na národní úrovni.

Babiš podle Transparency International skutečně není formálně přímo vlastníkem Agrofertu, ale ve vztahu ke svěřenským fondům, do kterých loni v únoru Agrofert vložil, je v takové pozici, která mu umožňuje přímo či nepřímo Agrofert ovládat.

Organizace odkazuje na informace slovenského registru partnerů veřejného sektoru, ze kterého vyplývají jména pěti osob ovládajících Agrofert. Babiš je mezi nimi.

Respektuji zákony, reaguje Babiš

„Transparency International nemá žádné důkazy, že bych jakkoli firmu ovlivňoval, protože je ani mít nemůže, nic takového se neděje. Respektuji zákony a své bývalé firmě se nevěnuji. Nemám na to ani čas. Pan (ředitel TI ČR David) Ondráčka říká tyto nesmysly proti mně dlouhodobě. Stal se tak součástí politického boje,“ uvedl v září premiér Babiš.

Transparency není podle něj nezávislá, protože v minulosti získávala finance z ministerstev, které ovládala politická konkurence hnutí ANO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme