Podle nejvyššího státního zástupce Babiš dál nepřímo ovládá Agrofert. Přesto Zeman žalobu nepodal

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v červenci odmítl podat správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského krajského úřadu týkajícího se údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), ve zdůvodnění ale konstatoval, že Babiš má na firmy z holdingu Agrofert dál rozhodující vliv. Informoval o tom server Neovlivní.cz. Verdikt krajského úřadu, že premiér není ve střetu zájmů, přitom Zeman výslovně označil za nesprávný.

Praha (Aktualizováno: 13:10 4. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Premiér ovládání médií vždy odmítal. Bránil se tím, že holding Agrofert vložil do svěřenského fondu. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněný z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozující média rozhodující vliv... Rozhodnutí správního orgánu je nesprávné,“ cituje Neovlivní z dokumentu, který podepsal Zemanův podřízený, státní zástupce Zdeněk Snášel.

Anatomie Babišových svěřenských fondů: premiér je jediný obmyšlený, může být správcem Agrofertu

Číst článek

Zeman své rozhodnutí nepodat správní žalobu minulý měsíc zdůvodnil tím, že neshledal závažný veřejný zájem pro podání žaloby. Správní řízení se týkalo údajného Babišova přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Premiér čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Krajský úřad ale loni dospěl k názoru, že přestupek se nestal a řízení pravomocně zastavil. Nejvyšší státní zástupce mohl ještě jeho rozhodnutí zvrátit.

Proč Zeman nepodal správní žalobu, zdůvodnil pro server iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý: „Pan nejvyšší státní zástupce vychází ze znění zákona, který mu ukládá, že může podat správní žalobu, je-li dán závažný veřejný zájem. Pokud by tedy ve stejném případě jakéhokoli jiného občana nepodával žalobu, nemůže ji podat ani v případě ministerského předsedy, neboť by mu tím sjednal nevýhodu před zákonem. Podle stejného principu rozhodl nejvyšší státní zástupce i v trestní věci týkající se předsedy vlády, kdy naopak, pokud by rozhodnutí městského státního zastupitelství o zastavení trestního stíhání nezrušil, tak by panu premiérovi sjednal výhodu před zákonem.“

Napadat žalobou každé nesprávné rozhodnutí správního orgánu není účelem tohoto výjimečného oprávnění nejvyššího státního zástupce, dodal Malý.

S klapkami na očích

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pro Denník N uvedl, že si obrazně řečeno musí nasadit klapky na oči a rozhodovat o Babišovi, jako by to byl každý jiný občan. „Mám v popisu práce, že nesmím přihlížet k tlaku veřejnosti nebo médií. Dal jsem si tedy klapky na oči, četl jsem spis (Čapího hnízda) stejně, jako jsem si nyní četl tento spis (o možném střetu zájmů premiéra). A v obou případech jsem musel odhlédnout od toho, že jde o premiéra této země – musím to ignorovat jak u trestního řízení, tak i nyní u správního řízení,“ popsal.

Premiér ovládání médií vždy odmítal. Bránil se tím, že holding Agrofert vložil do svěřenského fondu. Podněty k podání správní žaloby podala nezisková organizace Transparency International ČR a senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Dokument, který zveřejnila Transparency International před dvěma týdny na svém twitteru:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme