VIDEO: České zemědělství není Agrofert, zdůrazňuje předseda Zemědělského svazu Pýcha

Celá situace okolo firmy Agrofert je extrémně zpolitizovaný boj, který se přenesl na evropskou úroveň. Takový je názor předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy, podle něhož Evropská komise nenavrhuje zastropování kvůli tomu, že někde v Česku existuje Agrofert. Je podle zěmědělců premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů? A může jeho aktuální kauza ohrozit dotace pro ostatní?

Dvacet minut Radiožurnálu Praha (Aktualizováno: 19:34 14. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Společnost Agrofert hospodaří v zemědělství zhruba na 145 tisících hektarech zemědělské půdy zhruba ze čtyř milionů hektarů... To znamená, že to je v řádech několika procent, rozhodně to není české zemědělství,“ vysvětloval Martin Pýcha v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedou Zemědělského svazu Martinem Pýchou o zemědělské politice, dotacích a Agrofertu

Na druhé straně má podle něj Agrofert významnou pozici na straně vstupu do zemědělství jako prodejce hnojiv, zároveň i na straně výstupů – od zemědělců často nakupuje jejich úrodu a dál ji zpracovává.

A jak se dívá na současný spor o nároku Agrofertu na dotace? „Vnímám celou situaci jako extrémně zpolitizovanou. Zemědělství, a bohužel k tomu Agrofert i pozice pana premiéra přispěla, se stalo součástí politického boje v České republice. A ten boj se přenesl na evropskou úroveň,“ vysvětluje.

To ale pro české zemědělce není příliš pozitivní – všichni za nimi vidí Agrofert. „Velmi často se s tím setkáváme i na evropské úrovni,“ zdůrazňuje.

„Vnímám celou situaci okolo Agrofertu jako extrémně zpolitizovanou. Zemědělství, a bohužel k tomu Agrofert a pozice pana premiéra přispěla, se stalo součástí politického boje v České republice a ten boj se přenesl na tu evropskou úroveň.“

Martin Pýcha (Předseda Zemědělského svazu )

Rezoluce europarlamentu

Europoslanci ve čtvrtek drtivou většinou vyzvali Evropskou komisi, aby kvůli střetu zájmů pozastavila dotace firmám napojeným na českého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše. Zároveň žádají důsledné vyšetření případu koncernu Agrofert, který Babiš loni vložil do svěřenských fondů.

Komise by také podle nich měla získat zpět všechny neoprávněně vyplacené peníze. Od srpna navíc platí přísnější evropská pravidla o střetu zájmů a podle eurokomisaře prot rozpočet Günthera Oettingera nebyly od té doby Česku vyplaceny žádné peníze pro Agrofert.

České ministerstvo financí ve stejný den uvedlo, že Evropské komisi zatím nebude zasílat k proplacení žádosti o platby spojené s Agrofertem.

Kdyby Agrofert nečerpal dotace, Babiš by neměl střet zájmů, míní Transparency. Podle premiéra nesmyslné

Číst článek

Nejjednodušší způsob, jak by Babiš mohl vyřešit problém s údajným střetem zájmů, je podle organizace Transparency International zastavení čerpání dotací holdingem Agrofert.

Premiér Andrej Babiš opakovaně tvrdí, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, vložil do svěřenského fondu a nemá na něj žádný vliv.

„Jsem přesvědčen, že se ukáže, že žádný střet zájmů nemám,“ prohlásil již dříve Babiš.

Studie právní služby Evropské komise dospěla ale koncem listopadu k závěru, že český premiér z činnosti Agrofertu stále profituje.

Marie Bastlová, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme