Havlíčkův resort po devíti měsících nastavil postupy ke střetu zájmů. Úřady chystají další dopis pro Brusel

Na českých úřadech aktuálně vzniká další dopis ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Do Bruselu má odejít na přelomu října a listopadu a má obsahovat jasné sdělení: postupy kontroly střetu zájmů při rozdělování unijních dotací na ministerstvu průmyslu a obchodu jsou nyní nastaveny správně. Dosud totiž resort vedený Karlem Havlíčkem (ANO) opatření ke střetu zájmů, které po českých úřadech požadují špičky Evropské komise, nepřijal.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr Karel Havlíček

Ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dopis, který bude o přijatých opatřeních Evropskou komisi informovat, bude odesílat ministerstvo pro místní rozvoj a předpokládaný termín je přelom října a listopadu,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

‚Nemůžeme potvrdit řádné nastavení postupů.‘ Co stojí v dopise pro Brusel ke střetu zájmů?

Číst článek

Právě resort financí – respektive auditní orgán, který v jeho rámci působí – měl za úkol ověřit, že úředníci na ministerstvu průmyslu a obchodu dodržují veškerá požadovaná opatření ke střetu zájmů. A k tomu nyní konečně po řadě měsíců došlo.

„Auditní orgán může potvrdit, že řídicí orgán (ministerstvo obchodu a průmyslu – pozn. red.) nastavil oblast střetu zájmu a svěřenských fondů ve své metodice,“ upřesnil Žurovec.

V následujících měsících ale auditoři resortu financí budou zjišťovat, zda jsou postupy skutečně funkční.

„Funkčnost nastavených opatření zatím nemohla být z úrovně auditního orgánu ověřena. Kontroly upravených procesů nejprve provede ze své úrovně OP PIK a následně je možné jejich funkčnost ověřit ze strany auditního orgánu,“ dodal mluvčí ministerstva financí.

Varování z Bruselu

Skloňovaným opatřením, kterým se mají české úřady řídit, je takzvané metodické stanovisko č. 10. To upravuje kontrolu střetu zájmů s ohledem na svěřenské fondy. Ministerstvo pro místní rozvoj jej na popud Bruselu vydalo už na konci loňského roku s tím, že má začít platit od letošního 1. února.

Jenže ministerstvo průmyslu, které rozděluje evropské erární peníze v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), s jejím zavedením mělo problém. Jako jediné z českých úřadů.

Zaveďte opatření č. 10, žádá Brusel kvůli kontrole střetu zájmů. Resort průmyslu s tím měsíce otálí

Číst článek

„S celým postupem se nedá souhlasit, je moc složitý a dá se zjednodušit,“ řekla k tomu začátkem září jeho mluvčí Štěpánka Filipová.

Jenže úředníci Havlíčkova resortu neměli příliš na výběr. Bruselu už začala docházet trpělivost. Na konci léta poslaly unijní špičky do Česka jasné varování: buď se nastaví požadovaná opatření, nebo se tok peněz z eurofondů může zastavit.

Jak se s tím české úřady vypořádaly, měly sdělit špičkám Evropské komise do 8. září, právě resort průmyslu ale nestíhal a žádal o více času. Termín pro odpověď byl nakonec stanoven na 22. září.

Obsah byl překvapivý. Nemůžeme potvrdit řádné nastavení postupů na ministerstvu průmyslu a obchodu, stálo zhruba v dopise.

Ačkoliv ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) tvrdila, že Havlíčkovi podřízení udělali vše, co měli, auditní orgán ministerstva financí se pod takové tvrzení v uvozovkách nepodepsal. Podrobně jsme o obsahu posledního dopisu informovali ZDE.

Stopka pro Havlíčkův úřad

Velkou motivací pro úředníky na ministerstvu průmyslu a obchodu ale muselo být i to, že resort financí přestal žádat Evropskou komisi o proplacení všech projektů, které pod něj spadaly. Systém proplácení přitom funguje na principu přefinancování ze státního rozpočtu. Ministerstvo tak vlastně nedostávalo peníze, které ale firmám žádajícím o dotace už vyplatilo.

„Ve věci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je v současné době certifikace (žádost o proplacení z Bruselu – pozn. red.) odložena,“ sdělil na začátku září mluvčí Žurovec. Resort Aleny Schillerové (ANO) tak musel bezprostředně po varování z Bruselu žádosti o platby z ministerstva průmyslu stopnout.

Stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je přerušeno. Přestup do opozice ho ale zbaví střetu zájmů

Číst článek

To mělo trvat až do doby, než Havlíčkův úřad „oznámí přijetí nápravných opatření a auditní orgán ministerstva financí toto v rámci svého auditu“.

„Neprodleně poté dojde k zahájení certifikace,“ dodal tehdy Žurovec. Nyní potvrdil, že žádosti o proplacení jsou opět Bruselu předkládány.

Premiér Andrej Babiš střet zájmů dlouhodobě popírá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS na začátku prosince minulého roku.

Ačkoliv po nedávných sněmovních volbách skončí Babiš s největší pravděpodobností v opozici a zákon o střetu zájmů se ho již nebude týkat, Evropská komise podle Hospodářských novin považuje střet zájmů v Česku za systémový problém a požadavky vyplývající z auditu ke střetu zájmů bude dál po Češích požadovat.

Pochybení odmítá i holding Agrofert, který Babiš vložil v roce 2017 do svěřenských fondů. „Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny českými úřady a také průběžně kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad,“ uvedl opakovaně mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme