Babiš s Merkelovou jednali o migraci nebo EU. ‚S africkými státy musíme spolupracovat,‘ shodli se

Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš (ANO) se shodují v tom, že je třeba spolupracovat s africkými státy při řešení problému migrace do Evropy. Podle nich je třeba africké země hospodářsky podporovat, aby tamní lidé měli perspektivu a neodcházeli. Babiš a Merkelová to řekli novinářům po pátečním jednání v Kramářově vile v Praze, které se uskutečnilo u příležitosti stého výročí založení Československa.

AKTUALIZOVÁNO Praha (Aktualizováno: 20:26 26. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Andrej Babiš s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při setkání v Praze

Český premiér Andrej Babiš s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při setkání v Praze | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

„V mnoha oblastech migrační politiky máme stejný názor, zejména pokud se týká otázky smluv mezi Evropskou unií a dalšími státy,“ řekla Merkelová. Podle ní dobře funguje dohoda mezi EU a Tureckem o vracení migrantů a může se stát vzorem i pro další země. Bude ale při tom potřeba vzít v potaz různá specifika těchto států.

‚Stále věřím, že dohoda je možná.‘ Babiš s Mayovou řešil brexit, migrační krizi i historii

Číst článek

„Máme na to stejný názor, že musíme s africkými státy spolupracovat, hlavně po ekonomické stránce, aby se jim lépe dařilo,“ řekl Babiš.

„My to spolu konzultujeme a myslím si, že máme na to stejný názor, jak řešit systémově ilegální migraci,“ doplnil. V polovině listopadu se chce zúčastnit konference na Sicílii, která by se měla zabývat možností spolupráce mezi EU a Afrikou s ohledem na řešení migrační problematiky.

„Máme shodné přesvědčení o tom, že musíme dosáhnout win-win situace, kdy bude možný hospodářský rozvoj afrických států, a tím se vytvoří důvod pro to, aby mladí lidé měli v těchto zemích perspektivu a nemuseli je vůbec opouštět,“ uvedla Merkelová.

Že mám něco proti vašim potravinám? To je recyklovaná fake news, řekl Babiš pro polský deník

Číst článek

Babiš s Merkelovou hovořili i o vývoji Evropské unie. Kancléřka připustila, že už dnes existuje několikarychlostní Evropa, ve které spolupráce fungují na různé úrovni. Podle ní je ale důležité, aby všechny členské země měly stejné příležitosti.

„Nemůžeme vždy čekat na to, až se shodne všech 28 států. Je ale důležité, aby spolupráce ve všech oblastech byla otevřená pro všechny. Nesmí existovat žádná uzavřená skupina, která by řekla, že se ostatní nesmějí účastnit,“ uvedla.

O kvótách na rozdělování uprchlíků, které v minulosti Německo podporovalo a Česko proti nim vždy vystupovalo, ani jeden z politiků nemluvil.

Společný postup v případě Chášukdžího

Důležitým tématem byla i vražda novináře Džamála Chášukdžího. „Případ novináře Chášukdžího je nestvůrnost a včera (ve čtvrtek – pozn. red.) jsem to také sdělila v telefonickém rozhovoru saúdskému králi,“ řekla Merkelová.

Německo podle ní čeká na úplné objasnění případu a také jeho pozadí. Do té doby nebude do blízkovýchodní země dovážet žádné zbraně, připomněla kancléřka nedělní rozhodnutí své vlády.

„V Evropské unii budeme přirozeně mluvit o tom, jak si představujeme další společný postup,“ uvedla Merkelová. Očekává také, že Saúdská Arábie začne řešit humanitární katastrofu, kterou vyvolal konflikt v Jemenu.

Berlín navrhuje pozastavit evropský export zbraní do Saúdské Arábie, chce vyjasnění smrti novináře

Číst článek

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) už v pátek dopoledne řekl, že Praha bude na radě ministrů zahraničí prosazovat razantní postoj EU k události. Jako možná opatření uvedl zákaz vstupu na území EU pro některé lidi nebo zmrazení jejich majetků.

Tunel pod Krušnými horami

Merkelová přijela do Prahy u příležitosti 100. výročí založení Československa. S Babišem měla zhruba hodinový pracovní oběd. Premiér večer novinářům řekl, že debatovali o spolupráci mezi Českem a Německem ve vědě a výzkumu.

"Pro paní kancléřku je to velké téma, ona tady má historické kontakty," připomněl Babiš, že Merkelová v minulosti v Česku studovala na Akademii věd. Mluvili také o plánované vysokorychlostní železnici z Prahy do Berlína, který by měla vést tunelem pod Krušnými horami.

Babiš také řekl, že pro Merkelovou nechal připravit menu, které by jí připomnělo čas strávený v tehdejším Československu. "Měli jsme zelňačku, vepřový řízek a rulandské bílé, takže trošku zavzpomínala na staré časy," řekl.

Protesty

Německá kancléřka při té příležitosti blahopřála Čechům k výročí a vyjádřila potěšení z toho, že obě země pojí přátelství i dobré hospodářské vztahy, přestože jejich minulost byla komplikovaná. Vyjádřila zároveň politování nad zločiny německého nacistického režimu.

Po strašné historii, kdy nacistický režim Československo rozdělil, jsme rádi, že žijeme ve vzájemném přátelství, uvedla kancléřka.

Během jednání německé kancléřky s českým premiérem se v Gogolově ulici poblíž Kramářovy vily sešly asi dvě desítky podporovatelů Merkelové. Měli s sebou vlajky EU a transparent s nápisem Yes to Europe, no to nationalism“. Pár metrů od nich stála zhruba stejně početná skupina odpůrců političky s českou vlajkou.

bal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme