Babiš: Pokud sociální demokraté nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. „ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory, a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády,“ míní Babiš.

Praha (Aktualizováno: 17:54 17. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Babiš v pátečním rozhovoru mimo jiné řekl, že ve vládě odmítá být s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou (ČSSD). Jeho jmenování tento týden odmítl po několika měsících prezident Miloš Zeman, ČSSD kvůli jeho otálení dříve hrozila odchodem z koalice.

S tímhle pánem ve vládě nebudu, řekl Babiš o Šmardovi. Se Zemanem se sejde příští týden

Číst článek

Babiš dodal, že problémy nespočívají jen ve sporu o Šmardu. „Je to samozřejmě o vztazích v koalici, o názorech na různé věci, o rozpočtu,“ uvedl.

Premiér mimo jiné kritizuje to, že ČSSD našla řadě straníků a zaměstnanců místa na svých ministerstvech a dalších úřadech.

„Proč sociální demokracie má všude lidi z Lidového domu, proč je platí stát, proč si to neplatí sami. Máme na plno věcí rozdílné názory. Pokud to tak má být stále, tak potom to není dobrá situace pro budoucnost naši vlády,“ konstatoval.

‚Nějaký boj o jejich pozice‘

Babiš řekl, že spolupráce s Hamáčkem začala dobře a jejich komunikace byla dobrá. „Z jeho strany si myslím, že se ani nedá nic vyčítat, ale v rámci sociální demokracie samozřejmě je strašně moc různých hlasů, názorů, kritiky i na naše hnutí, na vládu. Stále tam probíhá nějaký boj o jejich pozice. Mám pocit, že se stále snaží najít argumenty, aby v té vládě nebyli. Potom oni se musí rozhodnout. Pokud nechtějí být ve vládě, tak ať to jasně řeknou,“ uvedl premiér.

Šéf ČSSD a vicepremiér Hamáček mu prostřednictvím twitteru vzkázal, že chtějí být ve vládě „za předpokladu, že bude dodržována Ústava a koaliční smlouva a schválený rozpočet nám umožní fungování našich ministerstev“.

Pan premiér @Andrej Babiš chce slyšet, zda chce být ČSSD ve vládě. Řekli jsme to několikrát, ale můžu to zopakovat. ANO, za předpokladu, že bude dodržována ústava a koaliční smlouva a schválený rozpočet nám umožní fungování našich ministerstev.

17:22 – 17. 08. 2019

13 201

Krize kvůli Šmardovi

Kvůli krizi kolem Šmardy má Babiš na úterý domluvenou schůzku s prezidentem, ještě předtím by se měl sejít s Hamáčkem.

Ten už v pátek v reakci na premiérova slova o Šmardovi uvedl, že je překvapen, že Babiš změnil názor, když Šmardu na ministra prezidentovi sám navrhl.

Dodal, že ČSSD trvá na dodržení Ústavy a koaliční smlouvy. V pátek by mohlo situaci opětovně řešit předsednictvo sociální demokracie, které je nejdůležitějším orgánem mezi sjezdy.

1/2 Je trochu překvapení, že premiér @Andrej Babiš, který prezidentovi Michala Šmardu sám navrhl, teď najednou změnil názor. Předpokládám, že platí dohoda a čestné slovo chlapa, že si nebudeme kádrovat vlastní ministry. @ČSSD trvá na dodržení koaliční smlouvy a Ústavy.

20:25 – 16. 08. 2019

23 392

2/2 Jen tak může fungovat vzájemná spolupráce. V pondělí se sejdu s premiérem, očekávám od něj řešení. Do té doby platí, že nebudu nic vzkazovat přes média.

20:26 – 16. 08. 2019

6 120

ČSSD v posledních týdnech důrazně kritizuje také návrh státního rozpočtu připravený ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Favorizuje podle nich resorty vedené hnutím ANO.

Sociální demokraté před závěrečným prázdninovým vyjednáváním se Schillerovou žádali přes 20 miliard korun pro svá ministerstva navíc, klíčová jednání o rozpočtu ministerstev vnitra a práce se ještě neuskutečnila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme