Babiš odpovídá na výzvu protestujících k televizní debatě: Nevidím důvod reagovat, ať si založí stranu

Původně byla demonstrace na pražském Václavském náměstí svolaná jako požadavek demise ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Nakonec se ale přelila v protest proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář při té příležitosti vyzval předsedu vlády k televiznímu duelu. Ten výzvu razantně odmítl. „Nevidím ale jediný důvod, proč bych měl reagovat na výzvy,“ napsal serveru iROZHLAS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lidé mají právo demonstrovat a vyjadřovat svůj názor. Máme zaplaťpánbůh demokracii,“ uvedl předseda vlády (ilustrační snímek). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vyzýváme vás, obhajte své kontroverzní kroky veřejně, přestaňte mlžit a postavte se mi jako chlap v televizní debatě.“ Tak zněla slova Mikuláše Mináře z pódia na Václavském náměstí.

Babiš ale serveru iROZHLAS.cz napsal, že pro duel nevidí důvod. „Lidé mají právo demonstrovat a vyjadřovat svůj názor. Máme zaplaťpánbůh demokracii. Nevidím ale jediný důvod, proč bych měl reagovat na výzvy pana Mináře,“ uvedl předseda vlády.

Lidé na Václavském náměstí protestovali proti Benešové i Babišovi. Pořadatel vyzval premiéra k debatě

Číst článek

Podle Babiše navíc Minář využívá demonstrace ke svému vlastnímu zviditelnění. „Dokonce mi od něj pravidelně chodí SMS v různých nočních hodinách, které jsou polovýhružné,“ napsal Babiš.

„Doporučuji mu, ať si založí politickou stranu nebo hnutí a utká se o přízeň voličů ve svobodných demokratických volbách. To je totiž legitimní prostředek, jak může změnit poměry ve společnosti, se kterými je očividně nespokojen,“ dodal.

Kritika od Haška

Demonstranti v úterý přišli například s transparenty „Nejsme slepí!“, „Benešová Marie mé zločiny zakryje“ nebo „Babiš je zlo“. Lidé na mnoha nápisech odkazovali na města a regiony, odkud dorazili.

K demonstrantům promluvili například pražský biskup Václav Malý, zpěvák Tomáš Klus či bývalý hokejista Dominik Hašek. Někdejší reprezentační brankář kritizoval údajnou Babišovu spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB).

100 milionů Agrofertu na lepší toasty šlo ze státní kasy. Ministerstvo dotaci nedalo Bruselu k proplacení

Číst článek

„V čele vlády stojí nejen trestně stíhaný člověk, ale především bývalý agent StB. Člověk, který se za bývalého režimu upsal ďáblu, aby z toho měl osobní prospěch,“ prohlásil.

Impulz: demise Kněžínka

Impulzem pro demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová.

Oproti třem předchozím protestům, které se konaly vždy v pondělí a vrcholily na Staroměstském náměstí, se akce přesunula na Václavské náměstí. Podle organizátorů je důvodem přesunu protestu ze Staroměstského náměstí větší kapacita Václavského náměstí, ale i symbolika, která se k němu váže.

Benešová i Babiš odmítli, že by s příchodem nové ministryně hrozilo narušení nezávislosti justice. Podle premiéra Benešová nechystá změny v čele státního zastupitelství. Po dalších demonstracích Babiš poukázal na to, že na nich vystoupili zástupci sněmovních stran.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme