Tandem Babiš-Faltýnek podle očekávání zůstává ve vedení ANO. Premiér získal 206 hlasů z 238

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.

Praha (Aktualizováno: 16:59 17. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Chci vám moc poděkovat za důvěru. Chci vám slíbit, že nadále budu vykonávat funkci předsedy s maximální energií a urputností. Ve prospěch našeho hnutí samozřejmě, ale hlavně ve prospěch všech občanů České republiky. Díky moc a těším se na další spolupráci,“ řekl Babiš po volbě.

V projevu krátce před volbou zopakoval, že hnutí má program pro všechny. „Jsem přesvědčen, že stát má fungovat jako rodinná firma. Rodinná firma je solidární, má vizi a cíl. Stát by se měl naučit od privátních firem, jak ony fungují,“ poznamenal. Delegátům také řekl, že jim může slíbit, že se nezmění, na druhé straně se ale chce učit z vlastních chyb.

Jsme svobodnější než Francie a USA, řekl Babiš a odkázal na žebříček Freedom House. Co v něm stojí?

Číst článek

Sněm zvolil také prvního místopředsedu ANO. Bude jím i nadále Jaroslav Faltýnek, který získal 190 hlasů od 237 přítomných delegátů, tedy zhruba 80 procent hlasů. Jeho protikandidáti, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál odstoupili z volby. Faltýnek tak neměl protikandidáta.

Faltýnek měl podporu většiny krajských sněmů na obhajobu své pozice. Podpořil ho i předseda a premiér Andrej Babiš. Faltýnek působí ve Sněmovně jako předseda klubu ANO a je i předsedou zemědělského výboru. Prvním místopředsedou ANO je od února 2015.

Vyslyšet přání lídra

Pokorná Jermanová zdůvodnila své rozhodnutí mimo jiné tím, že by považovala za nefér nevyslyšet přání lídra hnutí, tedy Andreje Babiše. On má podle ní právo říct, koho chce jako svoji pravou ruku.

Vokřál, který je brněnským městským zastupitelem, i zastupitelem Jihomoravského kraje, zase řekl, že funkce prvního místopředsedy je z velké části spojená s Prahou a prací ve sněmovně.

VIDEO: Evropské volby nesmí ovládnout vítači a kývači, řekl Babiš na sněmu. Lídrem ANO bude Charanzová

Číst článek

Faltýnek v odpoledním nominačním projevu oceňoval hlavně jednotu hnutí. Vyzval k podpoře vlády ze všech pozic, které hnutí ovládá. Dopoledne před delegáty poznamenal, že funkce předsedy vlády i nejsilnějšího subjektu ve Sněmovně je pro ANO premiéra. „Z neznámého hnutí do čela vlády, to je obrovský úspěch. A proto to teď nesmíme pokazit,“ řekl. „Nesmíme zklamat své voliče jako tradiční politické strany před námi,“ apeloval na straníky. „Osobně věřím, že naše vláda plní program, který jsme voličům předložili,“ dodal.

Čtyři místopředsedové

Místopředsedou ANO se nově stal předseda sněmovny Radek Vondráček. Funkci obhájili ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál. Ve volbě neuspěl ostravský primátor Tomáš Macura, který bývá označován za rebela ANO. Ještě před volbou odstoupil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Hlasovalo 237 delegátů, z toho jeden neplatně. Brabec získal 213 hlasů, Vokřál 195, Vondráček 186 a Jermanová 140. Neúspěšný Macura obdržel 115 hlasů, 47 delegátů hlasovalo proti a 74 se zdrželo.

Fiala: ANO je levicová strana

V hnutí ANO je zřejmá závislost členů na Andreji Babišovi, míní předseda opoziční Občanské demokratické strany (ODS) Petr Fiala. V reakci na opětovné zvolení Babiše předsedou uvedl, že z ANO se stala levicová strana.

Dvě tváře, politický Jekyll a Hyde, kritizují Babišův projev opoziční občanští demokraté

Číst článek

„Nikdo nečekal jiný výsledek, v hnutí ANO je naprosto zřejmá závislost každého a všech na jedné osobě – Andreji Babišovi. Před volbami do Evropského parlamentu sice budou předstírat něco jiného, ale pravda je taková, že z hnutí ANO se stala jednoznačně levicová strana,“ uvedl Fiala.

Fiala dodal, že „Babiš a jeho levicový proud“ budou hlavním soupeřem ODS ve všech nejbližších volbách.

Kritika papalášství ve straně

Dopoledne premiér mimo jiné zkritizoval papalášství, které se podle něj v hnutí začíná projevovat. Jako příklad uvedl registrační značky na přání na autech nebo luxusní superby. Řekl také, že vidí někdy snahu o privatizaci krajských organizací. V projevu také slíbil zrušení superhrubé mzdy, snížení daní zaměstnancům, důležitá je podle něj také revize sociálních dávek či omezení počtu kontrol podnikatelů.

„Nebudeme lhát, nebudeme krást, budeme bojovat proti korupci a nehospodárnosti,“ prohlásil na závěr svého dopoledního projevu, který kritizovali někteří opoziční politici. Například podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Skopečka se z Babiše stal politický Jekyll a Hyde. Na jednu stranu hnutí ANO slibuje úlevy živnostníkům, přitom ale zvyšuje jejich administrativní zátěž, míní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme