Babiš odeslal na Hrad návrh na výměnu v čele ministerstva kultury. Staňka má nahradit Šmarda

Premiér Andrej (ANO) Babiš odeslal v pátek na Pražský hrad návrh na odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou (oba ČSSD). Učinil tak po schůzce, na které se Šmardou probral jeho priority pro vedení resortu. O odeslání návrhu informoval mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v souvislosti s končícím Staňkem zopakoval, že Ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.

Praha (Aktualizováno: 13:01 31. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Antonín Staněk a premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Šmarda ráno přístup prezidenta nechtěl komentovat. Novinářům pouze řekl, že situaci v úřadu je třeba řešit bezodkladně. Nejprve plánuje vypsat výběrová řízení na šéfy Národní galerie Praha a ředitele Muzea umění Olomouc, v delším horizontu pak chce připravit zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře.

Premiér řekl, že bych byl lepší na místní rozvoj, uvedl Šmarda po setkání s Babišem

Číst článek

Staněk, který podal rezignaci po kritice za odvolání šéfů Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, by měl podle prezidenta dostat možnost, obhájit svoje kroky. Původně Staněk oznámil, že ke konci května rezignuje, ale prezident v úterý jeho demisi odmítl.

Premiérovi navrhl, aby počkal s odvoláním ministra na výsledky prověřování trestního oznámení, které Staněk podal na Fajta a Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie trestní oznámení prověřuje.

Babiš nicméně už dříve uvedl, že chce dodržet koaliční smlouvu, podle které obsazují ministerstva ve své gesci strany podle svého výběru.

Staněk v rezignačním dopise napsal, že odchází z čela ministerstva na žádost Hamáčka. Zeman nepřijetí demise zdůvodnil tím, že ministr odhalil ve svém resortu „závažná ekonomická pochybení“, a neměl by být za tato odhalení trestán. Podle výkladu ústavních právníků Jana Kysely a Jana Wintra by měl prezident odvolat ministra na návrh předsedy vlády bez zbytečného odkladu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme