Zeman i Babiš jsou pro investice do armády a její modernizaci. Podle premiéra zaspalo Česko dobu

Česká republika musí kvůli situaci ve světě masivně zbrojit a nabírat nové vojáky, řekl v úterý premiér Andrej Babiš (ANO) při připomenutí 100 let od vzniku generálního štábu armády. Česko podle něj zaspalo ve zbrojení dobu a stav vojenské techniky není dobrý. Vyslovil lítost nad tím, že po revoluci byl zdecimován československý zbrojní průmysl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman hovoří 15. října 2019 v Praze na slavnostním setkání velení armády, která si připomněla 100. výročí vzniku svého generálního štábu. | Foto: Deml Ondřej | Zdroj: ČTK/Deml Ondřej

Prezident Miloš Zeman poukázal na oběti českých vojáků v zahraničních misích. Podle něj ukazují, že česká armáda traumatizovaná svou historií opět bojuje. I prezident se vyslovil pro vyšší investice.

Armáda obnovila soutěž o nejlepšího psovoda. Soutěžící se brodili řekou a šli do akce i s vrtulníkem

Číst článek

Armáda si v pondělí několika akcemi připomněla 100 let existence generálního štábu, vedle vysoce postavených politiků se v Domě armády v Praze sešly desítky současných i minulých velitelů českých ozbrojených sil.

Zeman připomněl počátky historie československého vojska, boj legionářů v Rusku i sokolů při obraně nově vzniklého Československa a také zradu spojenců v roce 1938 v Mnichově. Poznamenal, že po anšlusu Rakouska by byl boj Československa proti Německu beznadějný.

„I když v opačném případě bych se pro boj přimlouval,“ řekl. Prezident se vyslovil pro vyšší investice a opět doporučil, aby se armáda vyzbrojila drony. Praxe ve světě podle něj prokázala jejich užitečnost.

„Jsem proto rád a oceňuji to, že bude zřízen prapor dronů,“ řekl. Doufá, že půjde o pozorovací i bojeschopné bezpilotní prostředky.

Drony české armády nalétaly v Afghánistánu 3000 hodin. Hlídají vojáky na patrolách

Číst článek

Zároveň zdůraznil, že podporuje mise a připomněl smrt 14 českých vojáků.

„I tyto oběti ukazují, že naše armáda traumatizovaná minulou historií, kdy nemohla bojovat, opět bojuje,“ poznamenal Zeman. Étos bojeschopného, ale i bojujícího vojska by si podle něj Česko mělo odnést do budoucna.

Podle Babiše má Česko skvělé vojáky, zaspalo ale dobu ve zbrojení.

„Žijeme ve světě, ve kterém musíme zbrojit a to masivně, musíme nabírat vojáky,“ řekl. Evropa by se podle něj měla v souvislosti s posledním vývojem zamyslet nad zajištěním bezpečnosti svých občanů. Návrh evropské armády označil za nesmysl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme