Už se zásadně nezmění, myslí si Vojtěch Filip o auditní zprávě k Babišově střetu zájmů

Auditní zpráva Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše z ANO se může ještě změnit. Nebude to ale zásadní úprava, řekl ve vysílání Radiožurnálu Vojtěch Filip, předseda KSČM, která vládu dlouhodobě podporuje. Evropská komise zatím do Česka poslala návrh závěrů z auditu, finální zpráva může doputovat až za několik měsíců.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip z KSČM

Vojtěch Filip z KSČM | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Každý kontrolovaný subjekt se k výsledku kontroly vyjádří. A to vyjádření se buď zapracuje, nebo nezapracuje. Až pak se vydává závěrečná zpráva, protože toto je zpráva skutečně předběžná,“ uvedl pro Radiožurnál předseda KSČM Vojtěch Filip.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si debatu Marka Bendy z ODS a Vojtěcha Filipa z KSČM ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

A dodal, že auditní zpráva o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše už se příliš nezmění. „Změna tam může být, ale nepředpokládám, že dojde ke změně zásadní,“ poznamenal Filip.

„Když jsem byl v Lucemburku u Evropského účetního dvora a projednávali jsme naše pochybení v čerpání dotací z Evropy například pro splavnění Vltavy, tak se mě zástupce Evropského účetního dvora zeptal, jestli si myslím, že Evropská komise uvěří české vládě nebo Evropskému účetnímu dvoru, musel jsem uznat, že spíše Evropskému účetnímu dvoru,“ popisoval svou zkušenost předseda KSČM.

A obecný závěr auditní zprávy se nezmění ani podle Tomáše Prouzy, bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti a nyní prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu.

„Předpokládám, že Evropská komise změní některé konkrétní formulace, ale nikoliv obecný závěr, že způsob distribuce evropských fondů má v České republice zásadní nedostatky,“ uvedl pro iROZHLAS.cz. „Neumím si představit argument, který by dokázal názor komise změnit o 180 stupňů,“ dodal.

Prozatímní výsledky auditu z Bruselu

České úřady minulý týden dostaly předběžný výsledek auditu, který v Česku prováděla Evropská komise kvůli střetu zájmů českého premiéra Babiše z ANO. Dokument mají na stole ministerstvo financí, které vede Alena Schillerová za ANO, a ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou za ANO.

Předběžná zpráva auditorů o Babišově střetu zájmů: co může znamenat pro premiéra i pro Česko?

Číst článek

V 71stránkové zprávě v angličtině mimo jiné stojí, že Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy pak ovládá skupinu Agrofert, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Kvůli tomu by mohly firmy, které Babiš v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů, vracet stamilionové dotace. Evropská komise totiž došla také k závěru, že všechny dotace udělené koncernu Agrofert od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon o střetu zájmů, nejsou v souladu s národním právem.

Babiš uvedl, že neporušuje české ani evropské zákony. A žádné dotace podle něj nebude muset Česko vracet.

České úřady teď čekají, až dostanou český překlad zprávy Evropské komise, což by se mělo stát do měsíce. Pak má Česko jeden až dva měsíce na to, aby se ke zprávě vyjádřilo. Až potom Evropská komise vydá finální zprávu, což může trvat ještě několik měsíců.

tpa, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme