Do Česka dorazil překlad návrhu zemědělského auditu. Lhůta na odpověď Evropské komisi je dva měsíce

Ministerstvo zemědělství obdrželo od Evropské komise oficiální překlad návrhu auditní zprávy k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Přijetí dokumentu, který se týká vyplácení zemědělských dotací, pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál potvrdil mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Česku tak začíná běžet dvouměsíční lhůta, během které se má k celé věci vyjádřit.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš, Karel Havlíček

Andrej Babiš, Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mohu potvrdit, že česká verze zprávy Evropské komise s předběžnými závěry auditu nám byla doručena ve středu,“ řekl pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Ke každé platbě potvrzení, že nejde Agrofertu. Komise chce po Česku zvláštní dokument ke všem dotacím

Číst článek

„Maximum informací bylo už sděleno na tiskovém briefingu 6. června, a to panem ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD) a také ředitelem Státního zemědělského intervenčního fondu Martinem Šebestyánem. Stejně jako u ostatních auditních šetření, kterých bývá sedm až osm ročně, se ani k tomuto nemůžeme v jeho průběhu více vyjadřovat,“ doplnil Bílý.

Odpověď pro Brusel podle mluvčího resortu připraví Státní zemědělský intervenční fond. Jde o klíčovou instituci pro vyplácení zemědělských dotací, přes kterou teče koncernu Agrofert v tuzemsku většina podpory.

Po odpovědi z Česka má následovat výměna informací s Evropskou komisí. Šebestyán již dříve uvedl, že první bilaterální jednání se budou konat 28. ledna 2020.

Pozastavení dotací

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v reakci na návrh zemědělského auditu pozastavil část dotací jak pro Agrofert, tak pro firmy spojené s ministrem Tomanem.

‚To se ví, že jsme bratři.‘ Jaké chyby českých úředníků pomohly firmám Agrofertu k dotacím

Číst článek

Stopka se týká nenárokových investičních projektů, nárokové dotace známé spíš jako přímé platby se budou vyplácet dál.

„Z důvodu předběžné opatrnosti SZIF nebude dále proplácet projekty podnikům skupiny Agrofert, které jsou schválené po dni 9. 2. 2017, a to i přesto, že se neztotožňujeme se závěry předběžné zprávy, ale je to naše možnost, jak se k tomuto problému postavit,“ informoval začátkem června ředitel fondu Martin Šebestyán s tím, že na projekty před tímto datem se omezení nevztahuje.

„Tento způsob do doby vysvětlení zvolíme i u podniků spojených s rodinou pana ministra Tomana,“ dodal Šebestyán.

Tři části zemědělského auditu

Návrh zemědělského auditu má podle ředitele fondu Šebestyána tři hlavní části. V první se podle něj řeší střet zájmů premiéra Andreje Babiše z ANO a koncernu Agrofert, který Babiš v únoru 2017 převedl do svěřenských fondů.

VIDEO: Nejsem ve střetu zájmů, tvrdí Toman. Fond firmám jeho rodiny a Agrofertu stopne dotace

Číst článek

Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká, podle Šebestyána jde již o proplacené peníze.

Premiér Babiš v minulosti mnohokrát odmítl, že by byl v jakémkoli střetu zájmů. A Agrofert na návrh auditu před časem reagoval tím, že se vždy řídil platnými pravidly.

Druhá část zprávy řeší podle Šebestyána mimo jiné obecné náklady a postupy Česka. Třetí část se podle něj zabývá možným střetem zájmů ministra Miroslava Tomana, který nebyl podle ministra ani ředitele fondu konstatován.

„Ve zprávě není explicitně konstatován střet zájmů pana ministra Tomana,“ upozornil Šebestyán.

Filip Nerad, kno, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme