ODS chce kvůli auditu komisi, která by dohlížela na vládu. Kabinet má vymáhat dotace po firmách zpět

ODS bude žádat zřízení parlamentní komise, která by kontrolovala postup vlády ohledně auditu Evropské komise o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše z ANO. Občanští demokraté zároveň při čtvrtečním projednávání auditu na plénu sněmovny navrhnou usnesení, kterým chtějí vládu zavázat k vymáhání dotací od firem, jež je údajně neoprávněně čerpaly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Náš poslanecký klub přichází s politickou iniciativou. Oslovíme ostatní parlamentní strany, navrhneme zřízení parlamentní komise, která by sledovala a kontrolovala vládu v okamžiku vyjednávání kroků, které po nás chce Evropská komise,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Evropský audit: Česko by mělo vrátit 284 milionů, které přidělilo v rozporu se zákonem o střetu zájmů

Číst článek

„Je nutné, aby Parlament kontroloval kroky, které bude vláda dělat při vypořádávání se s auditem, tak aby nebyly poškozeny zájmy České republiky, českých daňových poplatníků. Aby se nakonec nestalo to, že díky postupu paní ministryně (pro místní rozvoj Kláry Dostálové - ANO) a vlády bude Česká republika krácena, poškozena, bude muset něco vracet a budou to vracet lidé,“ doplnil předseda ODS Petr Fiala.

Podle něj se dříve či později audit dostane na veřejnost a komise by měla mít právo se na něj podívat. Fiala zároveň uvedl, že vláda by měla vymáhat peníze za dotace od firem, které je údajně neoprávněně čerpaly.

Poslanci budou jednat o auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše ve čtvrtek dopoledne. Schválili to v úterý na návrh předsedy Pirátů Ivana Bartoše při změnách programu nynější schůze. Bartoš uvedl, že poslanci a veřejnost mají právo vyslechnout si oficiální vyjádření premiéra a ministrů.

Závěry auditu

Evropská komise požaduje vrátit téměř 284 milionů korun, které od 9. února 2017 získal na dotacích holding Agrofert, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Další peníze by ale mohlo Česko vracet kvůli nedostatkům v řízení a kontrole evropských fondů, auditoři totiž podle předběžné zprávy odhalili chyby za poslední dvě programovací období. Celkově v původním dokumentu požadovanou částku vyčíslili až na 451 milionů korun.

Komise zaslala audit do Česka koncem minulého týdne. Kvůli námitkám, které uplatnily české úřady, se text protáhl z původních 71 na současných více než 250 stran.

Sněmovna ve čtvrtek projedná audit k údajnému Babišovu střetu zájmů. Piráti podali trestní oznámení

Číst článek

Znění auditu je konečné, Česko má ale podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové za ANO dva měsíce na to, aby se vyjádřilo k obsaženým doporučením. Pokud by část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení o věci u Evropské komise, uvedla v úterý Dostálová.

Premiér Babiš už dříve prohlásil, že Česko žádné peníze vracet nebude. Nesouhlasí s tím, že by byl ve střetu zájmů. Skupinu Agrofert vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů.

Holding Agrofert od začátku jakékoli pochybení odmítá.

„Nechceme o tom v tuto chvíli spekulovat. Neznáme obsah toho auditu, nevíme, co v něm je napsáno,“ řekl nyní pro iROZHLAS.cz mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Koncern podle něj rovněž požádal ministerstvo pro místní rozvoj o poskytnutí kopie finální zprávy evropských auditorů. „Jsme dotčenou osobou, ale je to věc analýzy právníků. Je to věc primárně mezi Českou republikou, tedy státem, a Evropskou komisí. Vyčkáme na oficiální stanovisko úřadu,“ dodal.

ako, kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme