30 dní nestačí. Ministerstvo pro místní rozvoj žádá více času na odpověď k unijnímu auditu

Ministerstvo pro místní rozvoj chce prodloužit lhůtu k vypracování odpovědi na návrh první auditní zprávy o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Resort o to požádá Evropskou komisi, která původně stanovila lhůtu na 30 dní. Informaci České televize potvrdil mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Praha (Aktualizováno: 11:47 19. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„S ohledem na složitost a komplexnost auditu a na základě žádosti některých spolupracujících subjektů ministerstvo pro místní rozvoj požádá o prodloužení lhůty,“ sdělil Frček Radiožurnálu. 

Není audit jako audit. ‚Poslali jsme do Prahy dva různé dokumenty,‘ napsal Oettinger ke zprávám o střetu zájmů

Číst článek

Ministryně Klára Dostálová (ANO) přitom minulý týden řekla, že třicetidenní lhůta nebude znamenat problém, protože úředníci, kteří odpověď připravují, nečekali na oficiální překlad do češtiny a pracovali už s původním anglickým textem.

Návrh auditní zprávy v angličtině dorazil do Česka na konci května, minulý týden dostalo ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí oficiální český překlad. Tím také začala běžet lhůta pro vypracování odpovědi. Obvykle unijní úřady dávají na odpověď dva měsíce, mají ale právo lhůtu zkrátit na minimálně 30 dnů, což učinily i v případě Česka.

Na počátku letošního roku Evropská unie vyslala auditní misi do Česka na podnět organizace Transparency International, která v souvislosti s novou unijní směrnicí o střetu zájmů z roku 2018 upozornila na přetrvávající vliv premiéra Babiše v holdingu Agrofert. 

Koncem května dorazily do Česka první předběžné závěry auditní zprávy, obsah dokumentu měl zůstat útajený, ale skrze média se dostal na veřejnost.

Podle auditorů Andrej Babiš ve střetu zájmů je a Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. To premiér v minulosti odmítl.

ah, jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme