Česko bude dál odmítat to, co už odmítlo, řekl Babiš. Udivilo ho, že audit odešel před výměnou komise

Premiér Andrej Babiš (ANO) trvá na tom, že auditní zpráva Evropské komise, která do Česka dorazila k jeho střetu zájmů, není finální verzí dokumentu. V pondělí Rádiu Impuls řekl, že ČR může do dvou měsíců uplatnit případné připomínky. Mluvčí komise ale novinářům v pondělí potvrdil informaci Radiožurnálu, že audit je konečný. Babiš posléze dodal, že záležitost není z jeho pohledu uzavřena.

Praha (Aktualizováno: 16:14 2. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle informací týdeníku Respekt zpráva premiérův střet zájmů, o kterém kvůli Babišovu vlivu na podnik Agrofert hovořila předběžná zpráva, potvrzuje. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Andreje Babiše nemá Evropská komise patent na rozum. Poslechněte si jeho vyjádření k auditu o střetu zájmů

„Bakalův Respekt neříká pravdu, protože to samozřejmě není definitivní zpráva a já nevím, co potvrdil, ale v každém případě není pravda, co zveřejnila Česká televize a Bakalův Respekt, že je to konečná podoba auditní zprávy,“ řekl Babiš Rádiu Impuls, které patří pod svěřenský fond, kam premiér v roce 2017 vložil své firmy.

Babiš posléze během klimatického summitu v Madridu novinářům řekl, že z jeho pohledu záležitost pro Česko neskončila. Evropská komise není podle jeho slov autoritou a nebude tak její závěry akceptovat. „Považuji to za účelovou záležitost. Nechápu vůbec, jak si může Evropská komise dovolit vykládat české zákony,“ prohlásil. Celé vyjádření předsedy vlády si můžete poslechnout v boxu vlevo.

Konečný audit

Za konečnou auditní zprávu označil dokument v neděli mluvčí Evropské komise pro Radiožurnál. To samé řekl mluvčí Evropské komise i na pondělní tiskové konferenci. „Od chvíle, kdy obdrží českou verzi, mají dva měsíce, aby nám vysvětlily, jak se hodlají zařídit podle těchto doporučení,“ řekl novinářům mluvčí Eric Mamer.

Je to samozřejmě finální auditní zpráva, napsali Radiožurnálu z tiskového odboru Evropské komise | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v neděli pro server iROZHLAS.cz uvedla, že zatím nejde o finální zprávu a je připravena dokument rozporovat. „Trvám na tom, že z Bruselu přišlo k podezření na střet zájmů premiéra Babiše takzvané oznámení předběžných závěrů šetření Evropské komise, ke kterým může ČR znovu poslat své připomínky,“ zopakovala v pondělí pro Českou televizi.

Premiér řekl, že Česko bude mít dva měsíce od doručení českého překladu dokumentu na to, aby k němu uplatnilo své připomínky. Totéž tvrdilo i ministerstvo pro místní rozvoj. „Takže určitě ČR, která už na začátku to odmítla, to bude odmítat nadále,“ konstatoval Babiš. Dostálová posléze pro Deník N přiznala, že stanovisko komise je skutečně finální. 

Vedení ČSSD zatím nezná obsah auditu Evropské komise o Babišově údajném střetu zájmů. Pokud budou nutné korekce, neměly by se platit z rozpočtu, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Ministerstvo pro místní rozvoj mělo informovat vládu o obsahu auditu a o dalším postupu,“ vzkázal Petříček své kolegyni ministryni pro místní rozvoj Dostálové. Zároveň se připojil se k jejímu názoru, že Česko má dva měsíce na reakci.

Nesmyslný výklad zákona

Za pikantní označil, že rozhodnutí komise přišlo jen „pár minut“ předtím, než skončila a začala fungovat nová komise.

Šéf Pirátů Bartoš: Chceme, aby se audit zveřejnil a sešli se šéfové sněmovních stran bez ANO

Číst článek

Evropská komise podle Babiše zcela absurdně a nesmyslně vykládá český zákon o střetu zájmů. Premiér trvá na tom, že v souladu s jeho novelou vložil Agrofert do svěřenského fondu, takže předpisům vyhověl.

Babiš se v pondělí účastní Konference OSN o změnách klimatu (COP25). Před ranním odletem z Prahy do Madridu zrušil brífink pro novinářský doprovod. Následně ve španělské metropoli odřekl i dopolední komentář pro česká média poté, co bylo zrušeno setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem, na které měl brífink navazovat.

V plánu zůstává jen odpolední komentář, který se očekává okolo 14.00 krátce poté, co Babiš přednese na úvod summitu projev o úsilí ČR v tažení proti klimatickým změnám. Žádnou další tiskovou konferenci na pondělí ministerský předseda nechystá.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme