Babiš kritizuje sněmovní vyšetřovací komisi k havárii na Bečvě. ‚Rozhoduje místo policie,‘ uvedl

Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží o viníkovi ekologické havárie rozhodovat místo policie a státního zastupitelství. „Už dopředu vědí, kdo za to může,“ kritizoval komisi Babiš v Rapotíně na Šumpersku na setkání s občany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozice podle Babiše otravu Bečvy loni zneužila v předvolebním boji | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy schválila závěrečnou zprávu a požádala předsedu sněmovny o svolání mimořádné schůze. Komise zprávu uvolní v pondělí po korekturách.

Sněmovní komise uzavřela vyšetřování otravy Bečvy. Výsledky se mají projednat na mimořádné schůzi

Číst článek

Mezi podezřelými z úniku nebezpečných látek do řeky Bečvy se loni po havárii ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem. Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb, a možnost, že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Policie pak letos v létě obvinila z otravy řeky Bečvy společnost Energoaqua.

„Policie sdělila obvinění té firmě, státní zástupce rozhodl. A oni udělali komisi vyšetřovací, to znamená, že říkají: My jsme více než policie a státní zastupitelství. No co vám to připomíná? To je tribunál, lid,“ uvedl Babiš, podle kterého komise dopředu ví, kdo za havárii může. „A (předsedkyně TOP 09 Markéta) Pekarová se fotí před mojí bývalou firmou. Tak co to je?“ uvedl Babiš.

Opozice podle Babiše otravu Bečvy loni zneužila v předvolebním boji a situace se opakuje. „Pokud tady chce někdo v parlamentu rozhodovat místo policie a státního zastupitelství, tak to prostě připomíná dávné doby,“ podotkl premiér.

Vznik komise podpořili letos v dubnu poslanci napříč stranami s výjimkou poslanců ANO, kteří se převážně zdrželi. Komise dostala za úkol hlavně shromáždit veškeré podklady k havárii z 20. září i následným haváriím v uplynulém roce a prověřit správnost postupu orgánů státu a jiných osob, jejich případná procesní pochybení či liknavost. Délka vyšetřování v minulosti vyvolávala kritiku politiků i veřejnosti.

Vyšetřování kauzy otravy řeky Bečva bude mít zpoždění. Trestní spis míří na přezkum do Olomouce

Číst článek

Komise vyslechla například člena představenstva valašskomeziříčské chemičky Deza Pavla Pustějovského, krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka, ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse či poslankyni ANO Margitu Balaštíkovou, která měla v době havárie na starosti v radě Zlínského kraje životní prostředí.

Zpoždění vyšetřování

Server iROZHLAS.cz v pátek uvedl, že vyšetřování ekologické havárie přezkoumá Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Podnět na přezkum podala obhajoba, a to poté, co vsetínský státní zástupce Petr Bareš zamítl stížnosti obviněných proti usnesení o zahájení trestního stíhání jako nedůvodné. Žalobci tak nyní prověří především okolnosti, za kterých byla z vypouštění nebezpečných látek obviněna firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka.

Práce kriminalistů tak může podle serveru nabrat až dvouměsíční zpoždění. Podle Bareše se tak po dobu dohledové prověrky práce vyšetřovatelů na případu částečně zastaví. Původně chtěl případ uzavřít do konce roku.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme