Babiš navrhl Jourovou do ekonomiky nebo obchodu. S von der Leyenovou probrali také unijní rozpočet

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí odpoledne navrhl budoucí šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, aby Věra Jourová pokračovala jako eurokomisařka i v dalším období. „Díky svým zkušenostem by česká politička mohla získat zajímavější portfolio než dosud a věnovat se obchodu či digitální ekonomice,“ řekl Babiš českým novinářům po jednání v Bruselu. S příští šéfkou Evropské komise mluvil také o prioritách na příštích pět let.

Od zpravodaje z místa Brusel (Aktualizováno: 21:11 29. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Andrej Babiš označil setkání s Ursulou von der Leyenovou za příjemné, i když „velice intenzivní“. Mezi čtyřma očima spolu mluvili hodinu a patnáct minut. Probrali přitom i otázku migrace, brexit, víceletý rozpočet Evropské unie nebo klimatické závazky.

Premiér se s von der Leyenovou bavil také o Věře Jourové (ANO) jako o české kandidátce do příští Evropské komise, byť zatím vládní nominaci nemá. Podle svých slov vyzdvihl její přednost předchozí zkušenosti. Jourovou by údajně chtěl vidět v oblasti obchodu, vnitřního trhu nebo digitálních technologií.

„Argumenty hovoří ve prospěch paní Jourové. Byla úspěšná komisařka, měla těžké portfolio, ne všichni premiéři ji měli rádi,“ prohlásil po setkání Babiš.

,Je to úspěšná žena.‘ Babiš navrhne von der Leyenové do Evropské komise Jourovou

Číst článek

Jourová měla v končícím pětiletém období na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen a mimo jiné kritizovala Maďarsko či Polsko v souvislosti s vládou práva.

Von der Leyenová údajně nominaci Jourové oficiálně nekomentovala. Je třeba počkat, kam zařadí českou kandidátku na svém seznamu postů v nové komisi. Klíčové bude pro Jourovou, jejíž kandidaturu musí ještě oficiálně schválit česká vláda, slyšení v europarlamentu po letních prázdninách. Premiér Babiš očekává, že se více dozví na konci září.

Jméno druhého uchazeče, o kterém se mluvilo dříve, podle českého premiéra von der Leyenová nepožadovala.

Podle znalců bruselských poměrů však kvůli předběžným auditním zprávám hovořícím o Babišově střetu zájmů nepřipadá pro českého zástupce v Evropské komisi v úvahu citlivější ekonomický resort, který by jakkoli souvisel s rozpočtem či dotacemi.

Babiš v pondělí tyto informace označil za nepodložené spekulace a nesmysly. „Já jsem takové hlasy nezaznamenal, jsou to drby,“ uvedl Babiš ještě před odletem do Bruselu.

Jourová poděkovala

Babiš pro přidělení ekonomické náplně české zástupkyni v Evropské komisi argumentoval mimo jiné exportním zaměřením české ekonomiky, která ale naráží na různé bariéry na vnitřním trhu unie.

Česko se podle něj může pochlubit i silným vědeckým zázemím, a to pokud jde o digitalizaci ekonomiky. Spojence v tomto snažení vidí ve visegrádské čtyřce, ale i mezi dalšími, nejmenovanými premiéry.

Ursula von der Leyenová bude novou šéfkou Evropské komise | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

„Myslím, že je to významné pro nás, že nová předsedkyně Evropské komise plní to, co slíbila, tedy nejdřív navštívila Francii, byla ve Varšavě, teď jsem měl tu čest s ní jednat osobně,“ řekl premiér s důrazem na to, že při jednáních nové šéfky Evropské komise s představiteli členských států přišel na řadu již jako třetí.

Jourová za nominaci českému premiérovi poděkovala. „Jsem připravena pokračovat ve své práci a být silným hlasem České republiky a našeho regionu. Evropa se připravuje na nový začátek a máme velkou příležitost pomoci vyřešit skutečné problémy lidí,“ uvedla s tím, že po zkušenostech v oblasti spravedlnosti je připravena chopit se příští práce.

„Chceme mimo jiné silný a spravedlivý vnitřní trh a pragmatický přístup k regulaci,“ zdůraznila s tím, že nyní čeká na oficiální nominaci a bude se připravovat na slyšení v českém a Evropském parlamentu.

Viktor Daněk, kah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme