Opozice chce kvůli Čapímu hnízdu hlasovat o nedůvěře vládě. ANO mluví o hyenismu novinářů

  • Šest opozičních stran, které sdružují celkem 92 poslanců podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO)
  • Předseda ODS Petr Fiala vyzval poslance vládních stran a KSČM, aby premiéra Babiše nadále nepodporovali
  • Tvrzení Andreje Babiše mladšího o tom, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu, prověří policie

Praha (Aktualizováno: 12:23 13. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na nové informace okolo kauzy Čapí hnízdo reagují i opoziční politici. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Šest opozičních stran, které sdružují celkem 92 poslanců, v úterý podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše (ANO). Podle nich je možné, že se Babiš dopustil maření vyšetřování kauzy farmy Čapí hnízdo, uvedli v souvislosti s případem údajného únosu Babišova syna na Krym.

Babiš reaguje na zprávy o svých dětech. ‚Mého syna nikdo neunesl,‘ tvrdí

Číst článek

Pro vyslovení nedůvěry jsou potřeba hlasy 101 poslanců. Předseda ODS Petr Fiala proto vyzval poslance vládních stran a KSČM, aby premiéra nadále nepodporovali.

Babiše zároveň zástupci opozičních stran vyzvali, aby do vyšetření kauzy Čapího hnízda odešel z čela vlády.

Na návrhu na vyslovení nedůvěry se shodli představitelé ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří se sešli ke zhruba půlhodinovému jednání.

Hnutí ANO na situaci reagovalo při tiskové konferenci. „Považujeme za nekorektní novinářskou práci ve chvíli, kdy někdo natáčí skrytou kamerou člověka, který je zjevně indisponován. Je to hyenismus,” řekl Jaroslav Faltýnek.

Premiérův syn

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý serveru iROZHLAS sdělil, že jeho syn Andrej Babiš mladší je psychicky nemocný, bere léky a musí být pod dohledem. Premiér tak reagoval na výroky svého syna, který pro server Seznam Zprávy uvedl, že ho otcovi spolupracovníci drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Podle Babiše jeho syn nebyl unesen, ale odjel z Česka dobrovolně.

Pro server Babišův syn řekl, že na Ukrajině pobýval nedobrovolně. Dodal, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z Česka a že k farmě Čapí hnízdo podepisoval nějaké dokumenty. Prý ale nevěděl, co podepisuje.

Hamáček: Situace je vážná

Nové informace kolem Čapího hnízda vyvolaly množství reakcí na politické scéně. 

Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že podle něj policie při vyšetřování kauzy pracovala profesionálně. „Informace, které v reportáži zazněly, jsou znepokojující a situace je velmi vážná. Jako ministr vnitra vás chci ujistit, že orgány činné v trestním řízení už konají,“ řekl na konferenci Jan Hamáček.

Šéf ODS Petr Fiala svolal schůzku šéfů opozičních stran, pozval všechny kromě lídra KSČM Vojtěcha Filipa. 

Hlasování o důvěře?

Lidovci chtějí případ Babišova syna řešit ve sněmovních výborech. „Pokud nebudou otázky zodpovězeny, je to důvod pro svolání mimořádné schůze sněmovny a hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

TOP 09 vyzvala premiéra Babiše, „aby v zájmu zachování důvěryhodnosti ČR a důvěry občanů v principy právního státu vyvodil odpovědnost a odstoupil.“ Zároveň strana vyzývá, aby orgány činné v trestném řízení vysvětlily, jak se snaží zamezit maření vyšetřování a proč dosud nevyslechly klíčového svědka Andreje Babiše mladšího.

STAN žádá svolání komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Reportáž nastolila více otázek, než zodpověděla. Abychom my ve sněmovně nehráli roli dalších vyšetřovatelů, měli bychom se ptát na platformách, které jsou k tomu zřízeny. Máme tu bezpečnostní výbor,“ řekl na konferenci ve sněmovně Vít Rakušan.

Reagovala i KSČM, ta si chce nejdříve vyslechnout samotného premiéra. „Považujeme za zásadní, aby vše řešily především příslušné orgány. Kauza Čapí hnízdo je kauzou živou a v této souvislosti budeme postupovat i v případě jednání Poslanecké sněmovny,“ řekl ve sněmovně předseda poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik.

Únos na Krym

Podle serveru Seznam Zprávy se premiérův syn zdržuje ve Švýcarsku a v minulosti se dostal do Národního ústavu duševního zdraví. Právě v tomto zařízení se měl setkat s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Ta letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO a je autorkou lékařské zprávy o zdravotním stavu Babiše mladšího, zaslané policii. Podle Babiše mladšího ho manžel psychiatričky po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo odvezl na ukrajinský poloostrov Krym, který anektovalo Rusko. „Zneužil (Protopopov) toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda. Zneužil toho, že byl můj pečovatel,” řekl Seznamu Babiš junior.

SPD bude ve věci interpelovat ministra vnitra Jan Hamáčka. „Pokud bude vyvoláno hlasování o nedůvěře vládě, budeme hlasovat pro nedůvěru, podpoříme mimořádný bod i mimořádnou schůzi, pokud je někdo navrhne,“ řekl Radim Fiala z SPD.

Údajný únos Babišova syna zřejmě bude řešit i sněmovní bezpečnostní výbor, který si pozve zástupce tajných služeb a policie. Svolat ho chce místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Reakce NSZ a policie

Na situaci v úterý reagovala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Vyžádám si informaci od dozorového státního zástupce, který je za tuto trestní věc odpovědný. Bez této informace neumím validitu věcí, které jsem si vyslechla v reportáži, vyhodnotit,“ řekla serveru Seznam Zprávy.

Nejvyšší státní zastupitelství na svém webu uvedlo, že dalo podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k prověření daného podezření ze zbavení osobní svobody a únosu Andreje Babiše mladšího.

„V části týkající podezření ze zbavení osobní svobody či únosu, jak bylo naznačeno při rozhovoru reportérů s panem Andrejem Babišem mladším, Nejvyšší státní zastupitelství sděluje, že již dalo podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k prověření daného podezření,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí NSZ Petr Malý.

Policie České republiky na facebooku uvedla, že se informacemi uvedenými v televizi Seznam důkladně zabývá a vyhodnocuje jejich relevantnost. „Kontaktovat proto bude samozřejmě i autory reportáže,“ napsala.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dozorující vyšetřování kauzy Čapí hnízdo serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že o pobytu Babiše mladšího mimo Česko policie věděla a podnikala kroky k tomu, aby ho mohla vyslechnout a nechat vyšetřit kvůli odbornému posudku.

dbr, haf, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme