Žalobci stopli stíhání Babiše i dalších v kauze Čapí hnízdo. Farma byla malou firmou, zjistili

Městské státní zastupitelství v Praze po téměř čtyřech letech vyšetřování zastavilo trestní stíhání všech aktérů kauzy Čapí hnízdo. V případu čelil obvinění z údajného dotačního podvodu kolem středočeské farmy premiér Andrej Babiš (ANO), jeho rodina i spolupracovníci. Vedoucí městský státní zástupce Martin Erazím to zdůvodnil tím, že společnost Farma Čapí hnízdo splnila podmínky malého a středního podniku a na podporu z unijních peněz měla nárok.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 13:35 13. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová/Český rozhlas | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Provedené dokazování však vedlo k závěru, že společnost Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala,“ píše vedoucí městský státní zástupce Martin Erazím v tiskové zprávě s tím, že byla farma správně posouzena jako nezávislý podnik. 

‚Ztotožnil jsem se s právním názorem.‘ Přečtěte si, jak žalobce vysvětluje zastavení kauzy Čapí hnízdo

Číst článek

Aktéři kauzy v žádosti o dotaci deklarovali, že farma je malý a střední podnik, formou čestného prohlášení. „Orgány činnými v trestním řízení bylo toto tvrzení považováno za nepravdivé, a došlo proto k zahájení trestního stíhání,“ pokračoval.

Erazím se ale podle svých slov ztotožnil s právním názorem dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha. „Opakovaně zmiňované propojení prostřednictvím řady akcionářů na úrovni rodinných příslušníků s koncernem Agrofert nehrálo při posouzení roli, neboť Agrofert a Farma Čapí hnízdo si vzájemně v podnikání nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik,“ pokračoval.

„Kauza, která se na samém počátku jevila jako jednoduché podvodné jednání při získání evropské dotace na výstavbu Farmy Čapí hnízdo, se vlivem dokazování a především nutností vykládat evropské předpisy vyvinula do složité právní otázky v části výkladu aktů přijatých orgány Unie, k jejímuž řešení by mohl být příslušný Soudní dvůr Evropské unie," uvedl dále Erazím.

(Text pokračuje pod online reportáží.)

Babiš: Zatím nic nevím

Radiožurnál zastihl premiéra Andreje Babiše během vládního výjezdu v Českých Budějovicích. „Já na to nemám reakci, protože o tom zatím nevím,“ komentoval aktuální dění Babiš.

S informací, že chce trestní stíhání státní zástupce Šaroch zastavit, přišel minulé pondělí Deník N. „To rozhodnutí odevzdal v pátek (30. srpna 2019 – pozn. red.) odpoledne, stíhání všech zastavil,“ potvrdil serveru nejmenovaný zdroj.

Podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly šlo však pouze o koncept, který měl posoudit ještě jeho nadřízený Martin Erazím. Zkoumat měl především zákonnost a důvodnost jeho kroku. Obsah rozhodnutí ovšem státní zastupitelství komentovat odmítlo.

Stejně tak se nechtěl ke svému překvapivému tahu vyjadřovat sám Šaroch. „Mám strašně práce,“ sdělil dříve bez dalšího vysvětlení redakci iROZHLAS.cz. Spis k případu má přes 23 tisíc stránek, rozhodnutí státního zastupitelství pak zhruba 90 stran. 

„I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik.“

Martin Erazím (vedoucí městský státní zástupce)

Rozhodnutí je u advokátů

Rozhodnutí státního zastupitelství bylo podle webu už aktérům kauzy Čapí hnízdo doručeno. „Rozhodnutí bylo skutečně doručeno do datové stránky, má tuším 90 stran a musíme se s ním seznámit,“ řekl jeden z obhájců Josef Bartončík pro Radiožurnál.

Stejně tak doručení potvrdil pro iROZHLAS.cz advokát Michal Bartončík, který v případu zastupuje Babiše a jeho rodinu. „Komentovat to zatím nebudu, protože nejsem v kanceláři. Nicméně je skutečností, že to bylo doručeno do datové schránky,“ uvedl.

„Bylo nám opravdu doručeno usnesení o zastavení trestního stíhání, s jehož obsahem jsem se ale ještě neseznámila,“ potvrdila pro iROZHLAS.cz advokátka Martina Herodese Katarína Janisková. „Jak to jinak komentovat než pozitivně,“ dodala s tím, že svého klienta už o rozhodnutí informovala.

V případu čelí obvinění také syn premiéra z prvního manželství Andrej Babiš mladší, ten byl však už dříve vydělen k samostatnému projednávání. Žije totiž dlouhodobě ve Švýcarsku a českým policistům se ho nepodařilo dosud vyslechnout. Nynější zastavení stíhání se ho však zatím podle městského státního zastupitelství netýká.

Soudce Baxa o postupu žalobců v kauze Čapí hnízdo: Hrubě nezvládnutá komunikace, vyvolali totální chaos

Číst článek

Podle Erazíma by však stopka měla přijít nakonec i v případě Babiše mladšího. „Samozřejmě to předpokládám, je to jenom účastník. Jeho trestní odpovědnost je závislá na odpovědnosti hlavního pachatele. Je to ale na doktoru Šarochovi,“ napsal Erazím v SMS zprávě pro iROZHLAS.cz.

Na tahu je Zeman

Rozhodnutí o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo pošle státní zastupitelství bezodkladně po nabytí právní moci nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který ho může zrušit. Čas na to bude mít tři měsíce.

„Po tomto přezkumu může dojít buď k závěru, že usnesení bude shledáno jako zákonné, a pak zůstane v platnosti, nebo bude jako nezákonné zrušeno. To jsou ale pouze teoreticky popsané možnosti,“ řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Více se ale k aktuálnímu rozhodnutí nebude nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyjadřovat. „Blíže se nemůže k věci vyjádřit za situace, kdy nemá k dispozici ani předmětné rozhodnutí ani spisový materiál,“ doplnil Petr Malý.

Obvinění premiéra, jeho rodiny a spolupracovníků kvůli dotačnímu podvodu stálo na desetičlánkovém důkazním řetězci, jak už v minulosti popsal iROZHLAS.cz. Především vycházelo z interní zprávy banky a ekonomického posudku vypracovaného pro policii.

Kauza Čapí hnízdo

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Andrej Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.

Kauza Čapí hnízdo

 • 2006 — začátek přestavby

  Přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006.

 • Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

 • 2008 — dotace

  V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Farma byla dokončena a otevřena v červnu 2010. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal. Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla v červnu 2014 poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.

 • Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

  Dotaci 50 milionů korun na projekt Čapí hnízdo schválil výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008.

 • 2013 — kauza Čapí hnízdo

  O projekt se později začala zajímat média. V říjnu 2013 Babiš řekl týdeníku Respekt: „S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří.“

 • V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů Kč a má tam pronajatu jednu budovu.

 • 2016 — OLAF

  Okolnosti získání dotace začala v lednu 2016 vyšetřovat policie, vyšetřování okolností poskytnutí dotace zahájil i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).

 • Babiš, který byl od ledna 2014 ministrem financí, v březnu 2016 řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi sněmovny řekl, že farmu tehdy vlastnily jeho dvě děti a bratr partnerky (nyní manželky).

 • 2017 — vydání Babiše a Faltýnka

  V srpnu 2017 policie zaslala do sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací.

 • V září Poslanecká sněmovna Babiše s Faltýnkem vydala, v říjnu je a dalších devět lidí policie obvinila. Společně s nimi si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Babišova dnešní manželka Monika Babišová a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. Babišova rodina podle policie pomáhala krýt jeho vliv na Farmu Čapí hnízdo, Mayerová údajně pochybnou žádost o dotaci podepsala a Nenadál působil ve Farmě Čapí hnízdo a Mayerovou zplnomocňoval k některým podpisům.

 • Faltýnek a další tři manažeři působili ve firmách, kterým patřila Farma Čapí hnízdo před schválením dotace. Podle policie umožnili Babišovým blízkým firmu převzít.

 • Skupinu policie obvinila z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš je ohrožen pěti až deseti lety vězení.

 • V říjnu 2017 hnutí ANO vyhrálo volby a se zvolením získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu. Sněmovna na novou policejní žádost oba opět vydala.

 • Státní zástupce poté rozhodl o pokračování trestního stíhání Babiše, který je od 6. prosince 2017 předsedou vlády, a Faltýnka.

 • 2018 — konec kauzy pro Faltýnka

  Letos v květnu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil.

 • Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

  V prosinci 2017 uzavřel své vyšetřování OLAF. Podle později zveřejněné zprávy byly podány při žádosti o dotaci nepravdivé informace. Babiš dříve řekl, že Agrofert kvůli vyšetřování OLAF podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.

 • Počátkem května úřad ROP Střední Čechy vyzval firmu Imoba, aby dotaci do 30 dnů dobrovolně vrátila. Později Imobě lhůtu prodloužil do 29. června. Imoba 21. června souhlasila s vrácením dotace, dohodu poté schválil výbor ROP Střední Čechy, který dotaci přidělil. Imoba vrátila padesátimilionovou dotaci, většina peněz skončí ve státním rozpočtu, část dostane kraj.

 • 2019 — ukončení vyšetřování

  Na konci března policie ukončila vyšetřování celého případu a vyloučila z něj premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Ten žije ve Švýcarsku a české policii se ho nepodařilo vyslechnout. „Mohlo by to zpomalovat zbylou část řízení,“ zdůvodnil krok mluvčí Městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

 • Obhájci obviněných se na začátku dubna ohradili proti možným únikům z vyšetřování případu. Pokud by se zveřejněné informace potvrdily, vzniklo podle nich podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Apelovali proto, aby se věc „neprodleně“ prověřila. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) to ovšem na dotaz serveru iROZHLAS.cz odmítla s tím, že stížnost obhájců je neodůvodněná.

 • V polovině dubna vyšetřovatelé navrhli českého premiéra i další obviněné s výjimkou Babišova syna obžalovat. Spis doručili státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který bude o obžalobě rozhodovat.

 • 2. září 2019

  Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce Šaroch předložil svému nadřízenému Martinu Erazímovi konečné rozhodnutí, v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. Podle Deníku N navrhl zastavení stíhání.

  Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch | Foto: Michaela Danelová / Český rozhlas

 • 13. září 2019

  Vedoucí městský státní zástupce Erazím informoval, že se „ztotožnil“ se Šarochovým názorem a trestní stíhání všech obviněných v kauze zastavil. Případ nyní poputuje k nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který má na přehodnocení verdiktu tři měsíce.

dok, kno, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme