Žadatel o dotaci na Čapí hnízdo uváděl nepravdivé informace, citují Hospodářské noviny ze zprávy OLAF

Při žádosti o dotaci pro farmu Čapí hnízdo byly podány nepravdivé a neúplné informace. Uvádí to zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování Čapího hnízda, ze které v pondělí citovaly na svém webu Hospodářské noviny. Podle zprávy by postup farmy při žádosti o dotaci mohl být hodnocen jako podvod.

Praha (Aktualizováno: 15:00 8. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro farmu už česká policie obvinila 11 lidí včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Sněmovna ale ještě musí rozhodnout, zda Babiše vydá k trestnímu stíhání.

PŘEHLEDNĚ: Čapí hnízdo unijní peníze dostat nemůže, píše OLAF. Zaplatí desítky milionů Češi?

Číst článek

„Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili,“ citují HN ze zprávy OLAF. Podle evropského úřadu mohou tyto skutečnosti zakládat důvod ke stíhání v Česku pro podezření z podvodu a porušení finančních zájmů EU.

OLAF ve zprávě také uvádí, že anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda v době čerpání dotace byla v rozporu se zásadou transparentnosti, která platí pro čerpání peněz z evropských fondů. Babiš už dříve uvedl, že farmu prostřednictvím akcií na majitele vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů (…). Tato porušení můžou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU,“ cituje deník zprávu.

Babiš: nemůžu se vyjádřit

Premiér Babiš v reakci pro server Aktuálně.cz a HN uvedl, že se nemůže vyjádřit k něčemu, co neviděl. „Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. Bohužel jsem stále dokola stavěn do znevýhodněné situace, když se ve veřejném prostoru objevují informace od našich politických protivníků a já je nemůžu dementovat,“ napsal.

Utajovaný dokument si v pondělí na policii jeli přečíst další poslanci z mandátového a imunitního výboru. Mezi nimi i Miroslava Němcová. „Ta zjištění, byť byla vedená paralelně – něco zjišťoval OLAF, něco Česká policie, se týkala jedné a stejné věci. Tak si myslím, že pokud tam prokázala česká policie už v první žádosti dostatek argumentů k tomu, aby mohlo být vedeno další vyšetřování, tak jsem očekávala, že ke stejnému závěru dojde i OLAF,“ řekla pro Radiožurnál.   

Zprávu si přečetl i šéf mandátového a imunitního výboru sněmovny Stanislav Grospič z KSČM. S odkazem na závazek mlčenlivosti ale žádné podrobnosti říct nechtěl.

Žádný ekonomický ani podnikatelský důvod

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Jako první zveřejnily informace o zprávě OLAFu Lidové noviny. 5. ledna uvedly, že „slova o podvodu ani Babišovo jméno v závěrech zprávy nejsou.“ Poslanec Pirátů Jakub Michálek pak obvinil ministerstvo financí i Lidové noviny ze šíření dezinformace. Zpráva OLAFu podle něj odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i slovo podvod. „Nezávislý orgán (OLAF) potvrdil, že došlo k nesrovnalostem nebo podvodu," citovala Michálka ČTK.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

Kvůli Čapímu hnízdu se v úterý sejde mandátový a imunitní výbor sněmovny, který bude jednat o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jednání se uskuteční den před žádostí Babišovy vlády o důvěru. Babiš i Faltýnek opakovaně označili případ za nesmyslný a mluví o jeho politické motivaci.

ČTK, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme