Babišův případ měl rovnou řešit krajský úřad, řekl Zeman k rozhodování Černošic o střetu zájmů premiéra

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek komentoval rozhodování městského úřadu Černošice, který řešil střet zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Podle hlavy státu mohl případ hned řešit třeba krajský úřad, který je k tomu prý lépe vybaven. Prezident to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Černošice spadají pod Středočeský kraj.

Praha/Černošice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | Foto: Michal Šula / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Vám samotnému musí připadat poněkud absurdní, když tuto kauzu řeší jenom kvůli trvalému bydlišti černošický úřad,“ řekl Miloš Zeman moderátorovi pořadu Týden s prezidentem.

Tisk: Babiš za střet zájmů dostal od černošického úřadu pokutu 200 tisíc. Odvolal se

Číst článek

„Proč to rovnou nejde řekněme na krajský úřad, který je k tomu, nechci říci kompetentnější, nechci nikoho urazit, ale rozhodně je lépe vybaven právníky než černošický úřad,“ podotkl Zeman.

„Tento případ je pro ně (Černošice) velmi pravděpodobně prvním případem svého druhu,“ dodal prezident.

Černošice přitom spadají pod Středočeský kraj, který nyní vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, stranická kolegyně premiéra Andreje Babiše, o jehož střetu zájmů se rozhoduje.

Babišův možný střet zájmů

Městský úřad Černošice rozhodl koncem ledna v Babišově případu o střetu zájmů. Výsledek řízení radnice neuvedla. Právo nicméně později informovalo, že premiér dostal od úřadu pokutu 200 tisíc korun. Za daný přestupek mohl úřad uložit pokutu od pěti tisíc do čtvrt milionu korun.

Babišovi právníci se odvolali proti rozhodnutí o střetu zájmů. Černošice předají spis Středočeskému kraji

Číst článek

Radnice premiéra pokutovala za střet zájmů, protože má nadále ovládat média spadající pod holding Agrofert. Koncern Babiš předloni převedl do svěřenských fondů a tvrdí, že tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

Babišovi právníci se ale proti rozhodnutí odvolali. Případem se teď bude zabývat nadřízený středočeský krajský úřad, který vede právě hejtmanka Pokorná Jermanová.

„Rozhodně s tím nesouhlasím. Je to zpolitizované,“ reagoval již dříve pro iROZHLAS.cz na verdikt premiér.

A ve středu pak v rozhovoru pro Novinky.cz rozhodnutí úřadu zpochybnil. „Jak může úřad, který má pár zaměstnanců, rozhodovat o takto komplikované záležitosti?“ prohlásil Babiš.

„Úřad v Černošicích by měl spíš organizovat úklid sněhu. Plus stavební povolení, nevím, co tam všechno řeší. Místo toho rozhodují o takové kauze,“ dodal.

Možným střetem zájmů premiéra i ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) se zabývá také Evropská komise.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme