Babiš stáhl žalobu na Černošice kvůli řízení o střetu zájmů. Soudní jednání tak v den voleb nebude

Premiér Andrej Babiš (ANO) stáhl žalobu na Městský úřad v Černošicích. Původně se v ní domáhal zastavení přestupkového řízení ohledně možného střetu zájmů. Spor se měl navíc veřejně projednávat už tento pátek, tedy v den voleb do Poslanecké sněmovny. Informaci přinesl jako první server Aktuálně.cz.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:08 6. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň Andreje Babiše, Lysá nad Labem. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Řízení ve věci pana Babiše proti Městskému úřadu v Černošicích bylo zastaveno, protože žalobce vzal svoji žalobu zpět,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí Krajského soudu v Praze Hana Černá. Jaké k tomu premiéra vedly důvody, ale neuvedla. „Tuto informaci nemám, žalobce to ale nijak zdůvodňovat ani nemusí,“ doplnila Černá. Jako první na stažení žaloby upozornil server Aktuálně.cz.

Černošice uložily Babišovi kvůli střetu zájmů pokutu 250 tisíc korun. ‚Jde o nadále trvající přestupek,‘ tvrdí

Číst článek

Žalobu na ochranu před nezákonným zásahem podal na tamní soud předseda vlády letos v květnu. Domáhal se v ní zastavení přestupkového řízení ohledně možného střetu zájmů. Spor se měl projednávat veřejně 8. října, tedy už tento pátek v den voleb. Babiš však podle Černé minulý pátek na krajský soud doručil žádost o vzetí žaloby zpět. Soud proto řízení v úterý zastavil.

Černošice přitom předminulý týden rozhodly, že premiér porušuje zákon o střetu zájmů, když přes svěřenské fondy ovládá mediální společnost Mafra Print. Uložily mu za to pokutu ve výši 250 tisíc korun. Deníku Právo to řekl Václav Knotek, který premiéra v tomto správním řízení zastupuje. Zároveň uvedl, že se proti rozhodnutí o přestupku odvolají. Čas na to mají do 14. října.

Babiš neuvedl důvod

Rozhodnutí Černošic tak není pravomocné. Podle Černé tak ze strany soudu nebyl důvod nařízení jednání ve věci rušit, jak potvrdila redakci už dříve. Proč se tedy Babiš rozhodl vzít žalobu zpět, není jasné. Na aktuální dotazy zatím nereagoval. Stejně tak neodpověděl jeho právní zástupce Knotek.

Stěžejním argumentem Babiše v žalobě bylo, že v dané kauze dochází k porušení zásady „ne bis in idem“, v překladu tedy „ne dvakrát o tomtéž“. To znamená, že by tuzemská justice neměla posuzovat stejný případ dvakrát. Černošice totiž o přestupku z podnětu neziskové organizace Transparency International už v minulosti rozhodovaly.

Nový podnět, který organizace podala letos v lednu, se však tentokrát týkal mediální společnosti Mafra Print z holdingu Agrofert. A ta v původním řízení nefigurovala. „Andreji Babišovi a jeho právníkům muselo dojít, že jeho nesmyslná žaloba bude neúspěšná a prohra v den voleb by mu rozhodně nepomohla,“ uvedl k tomu ředitel Transparency International Petr Leyer.

Černošické řízení

  • Černošice v roce 2019 rozhodly, že Babiš porušil kvůli vlastnictví mediálních domů Londa a Mafra zákon o střetů zájmů. Úřad došel k závěru, že premiér společnosti přes svěřenské fondy nadále ovládá. A to podle tuzemské legislativy nesmí. Radnice mu proto vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun.
  • Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který v té době vedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z Babišova hnutí ANO. Hejtmanství nakonec uvedlo, že se přestupek nestal. Premiér se proto v žalobě nyní opírá o to, „že spáchání tohoto přestupku nebylo žalobci prokázáno a toto předchozí řízení bylo zastaveno“.

ako, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme