Babiš: Můj výrok ‚best in covid‘ byl vytržen z kontextu, návrat ze škol a dovolených jsme ale loni nezvládli

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že jeho vláda loni v září nezvládla epidemii covidu-19, pokud šlo o návrat dětí do škol a lidí z dovolených. Jeho loňský srpnový výrok „best in covid“ byl ale podle něj vytržen z kontextu a zneužit některými novináři a opozicí. Babiš to řekl před středečním odletem na Bledské strategické fórum do Slovinska, kde bude s premiéry několika dalších zemí a unijních institucí diskutovat o budoucnosti Evropy.

Praha/Bled (Slovinsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš u jezera Bled | Foto: Darko Bandic | Zdroj: ČTK / AP

„Díval jsem se teď na to video z loňska, za které se mi někteří novináři a opozice posmívají, že jsem řekl ‚best in covid‘, ale já jsem řekl ‚V4‘ (tedy země skupiny V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko),“ řekl ve středu Babiš.

První výročí od mého prohlášení v srpnu 2020, že V4 je best in covid v Evropě. Po roce to zase platí. Držme si palce, aby to V4 a hlavně nám vydrželo 🇨🇿 youtu.be/T1j0Degg4gc

08:19 – 01. 09. 2021

14 138

„Potom samozřejmě jsme návrat v září do škol a z dovolených nezvládli, doufejme, že tento rok to zvládneme podstatně lépe,“ dodal s tím, že tomu pomůže i proočkovanost a promořenost obyvatel.

Babiš: Uznávání protilátek by mohlo být motivací k očkování. Rozhodne se o něm do konce srpna

Číst článek

„Situace je taková, že z hlediska sedmidenní incidence na sto tisíc obyvatel jsou na tom nejlépe státy V4, takže je to úplně stejné jako minulý rok, kdy to taky byla pravda, jenže když se to vytrhne z kontextu, tak se to potom zneužívá,“ řekl také český premiér.

Výrok „best in covid“ pronesl Babiš loni 31. srpna na Bledském strategickém fóru. O měsíc později začala v České republice druhá vlna nákazy, mnohem silnější než na jaře 2020, a Česko se po strmém nárůstu počtu nakažených i zemřelých stalo jednou z nejhůře zasažených zemí na světě s ohledem na počet obyvatel.

Babiš ve středu také řekl, že podle nové studie z Izraele je přirozená imunita po překonání covidu „možná účinnější než očkování“. „Takže by si ministerstvo zdravotnictví v tom mělo udělat jasno,“ uvedl premiér.

Dodal, že uspořádal k této věci první kulatý stůl a nyní čeká na podklady, které by měly vládě poskytnout lepší obraz o záležitosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme