Babiš odletěl na setkání s Trumpem. V USA se sejde i s ředitelkou CIA Haspelovou

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý odletěl na návštěvu Spojených států. Ve čtvrtek večer ho čeká jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým chce mluvit například o kybernetické bezpečnosti nebo mezinárodní situaci. Kromě toho se český premiér setká s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Informaci o setkání českého premiéra s šéfkou americké zpravodajské služby Ginou Haspelovou v úterý přinesl server Aktuálně.cz. Andrej Babiš ji před svým odletem před novináři potvrdil. „Ano, ta návštěva je v programu,“ uvedl. Více podrobností ke schůzce ale sdělit nechtěl.

Pokud jde o bezpečnostní témata, která chce premiér v USA řešit, patří mezi ně například boj proti terorismu.

„Osobně považuji za největší problém naší planety mezinárodní terorismus. V tomhle směru by všechny velmoci měly spolupracovat,“ dodal šéf hnutí ANO.

‚Nejsem ten, kdo by se schůzky domáhal.‘ Zeman označil setkání s Trumpem za nepravděpodobné

Číst článek

Výjimečné setkání

Andrej Babiš je po osmi letech prvním českým premiérem, který dostal pozvání na bilaterální jednání v Bílém domě. Podle vyjádření Washingtonu bude Babiš přímo s Trumpem jednat o posílení dvoustranných vztahů, o potřebě společně čelit globálním výzvám, včetně problémů kybernetické a energetické bezpečnosti, a o vzájemném obchodu.

Není vyloučeno, že politici budou diskutovat i o možné dodávce 12 víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. Američané patří mezi favority zakázky.

Babiš se chce při cestě v USA věnovat i posílení spolupráce ve vědě a výzkumu. Podle svého dřívějšího vyjádření by měl ve středu, den před přijetím v Bílém domě, jednat se zástupci amerických univerzit a vědeckých institucí. Ve Spojených státech bude český premiér do pátku.

Česko-americké vztahy zažívají v posledním roce oživení. Loni Česko navštívili mimo jiné tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan nebo tehdejší americký ministr obrany James Mattis. Letos v únoru byl v USA český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme