Babiš na konferenci národovců. Lákali na něj jako na ‚konzervativního lídra‘, proti tomu se ale vymezil

V Evropském parlamentu patří ANO stále do frakce liberálů, to ale expremiérovi Andreji Babišovi nebrání vystupovat na mezinárodní konzervativní konferenci CPAC sdružující všemožné evropské i americké národovce a fanoušky Donalda Trumpa. Hlavní hvězdou akce v Budapešti je maďarský premiér Viktor Orbán. „ANO je catch all party, oslovujeme všechny voliče. Takže logicky vyznáváme i konzervativní hodnoty,“ vysvětluje Babiš pro iROZHLAS.cz svou účast.

Praha/Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní řada zleva: maďarský premiér Viktor Orbán, Andrej Babiš, slovenský ministr práce Milan Krajniak a lídr francouzského Národního sdružení Jordan Bardella. Spodní řada zleva: lídr rakouské FPÖ Herbert Kickl, bývalý moderátor a komentátor Fox News Tucker Carlson a slovinský expremiér Janez Janša

Horní řada zleva: maďarský premiér Viktor Orbán, Andrej Babiš, slovenský ministr práce Milan Krajniak a lídr francouzského Národního sdružení Jordan Bardella. Spodní řada zleva: lídr rakouské FPÖ Herbert Kickl, bývalý moderátor a komentátor Fox News Tucker Carlson a slovinský expremiér Janez Janša | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Úspěšný byznysmen, konzervativní vůdce a státník.“ Tak představují bývalého českého premiéra Andreje Babiše pořadatelé druhého ročníku evropské varianty konzervativní konference CPAC (Conservative Political Action Conference), která začíná ve čtvrtek.

Tři klastry české politiky: vládní pravice, sociálně orientovaná levicová opozice a antisystémový extrém

Číst článek

Počátky konferencí CPAC sahají do roku 1974, kdy proběhl první ročník této platformy původně amerických konzervativních politiků a myslitelů. Vloni se akce přesunula i do maďarské Budapešti. Má mimo jiné přispět k hlubšímu provázání amerických a evropských konzervativců.

„Konference se účastní evropští politici a zástupci různých populistických, nacionalistických i krajně pravicových stran a konzervativních politických hnutí a iniciativ. Jsou doplněni o politiky americké Republikánské strany blízké exprezidentovi Donaldu Trumpovi,“ popisuje Pavlína Janebová z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Řečníky spojuje mimo jiné boj proti „progresivismu“, „gender ideologii“ nebo boj za starý dobrý „normální“ svět.

Reprezentanti Klaus a Babiš

Největšími hvězdami jsou politici v čele s pětinásobným maďarským premiérem a Babišovým přítelem Viktorem Orbánem, jenž hostí sbírku převážně mužů, kteří se ale v poslední době nemohou chlubit zrovna výraznými politickými úspěchy.

Loni Českou republiku „reprezentoval“ Václav Klaus, letos to bude Babiš.

Řečníci konference

 • maďarský premiér Viktor Orbán
 • český expremiér Andrej Babiš
 • slovinský expremiér Janez Janša
 • premiér Gruzie Irakli Garibašvili
 • lídr rakouské FPÖ Herbert Kickl
 • syn brazilského exprezidenta Eduardo Bolsonaro
 • slovenský ministr práce Milan Krajniak
 • lídr francouzského Národního sdružení Jordan Bardella
 • estonský exministr a lídr EKRE Martin Helme
 • dánský europoslanec Anders Vistisen
 • belgický europoslanec Gerolf Annemans
 • španělští poslanci a europoslanci ze strany Vox Santiago Abascal, Jorge Buxadé a Hermann Tertsch
 • lídr portugalské Chegy André Ventura
 • bývalý člen německé CDU Hans-Georg Maaßen
 • italský konzervativní ideolog Francesco Giubilei
 • chorvatský poslanec Stephen Bartulica
 • bývalý srbský poslanec Jovan Palalić
 • bývalý moderátor a komentátor Fox News Tucker Carlson
 • maďarští ministři Péter Szijjártó, István Nagy, Judit Vargová a mnozí další

„Babiš určitě patří mezi umírněnější hosty,“ hodnotí Aleš Michal z Institutu politologických studií FSV UK.

„Pokud jde o politickou ideologii, tak do seznamu vystupujících Babiš úplně nezapadá,“ doplňuje jej Janebová z AMO.

Babišovo hnutí ANO totiž od svého vstupu do Evropského parlamentu po volbách 2014 patří do frakce evropských liberálů, která se nyní jmenuje Renew.

Vyznává hodnoty liberální demokracie, ochrany menšin a klimatu nebo silné a jednotné EU. Tedy přesně opačné, než zastává většina řečníků, kteří vystoupí na budapešťské konferenci.

„Babišova účast na konferenci CPAC je v jasném rozporu s tím, o co se v Evropském parlamentu snaží europoslanci ANO,“ říká Janebová.

Pořadatelé konference k Babišovi jako jedné z hlavních politických kapacit mimo jiné uvádějí: „Po volbách 2017 vládl dle konzervativních hodnot a stavěl se proti nelegální migraci.“

Na dotaz, jestli se sám za konzervativního vůdce bere a vnímá, Babiš pro iROZHLAS.cz uvedl: „Po našem upozornění to změnili, nic takové už tam není.“ Na sociálních sítích i v sekci o vystupujících na konferenci na webových stránkách ale tyto informace o českém expremiérovi zůstávají.

„Jsme catch all party, oslovujeme všechny voliče. Logicky vyznáváme i konzervativní hodnoty,“ doplnil Babiš pozici ANO na politickém spektru.

#UnitedWeStand at #CPACHungary!
🇨🇿 Andrej Babiš, the first Prime Minister of #Czechia to win against the post-communists, will speak at #CPAC in #Budapest.
👏🏻 Babiš is a successful businessman, conservative leader and statesman.
✝️ After his election victory in 2017, he governed… twitter.com/i/web/status/1…

12:22 – 06. 04. 2023

8 72

Babiš konzervativec

Svou účast na konferenci expremiér vysvětluje i v jednom z videí na svém facebooku, kde představil, o čem chce v Budapešti mluvit.

„EU má plno plusů a plno negativ. Brusel nám stále zasahuje do života, diktuje nám, co máme dělat, jakou máme mít energetiku, jestli máme jezdit na kole do práce a nakonec jestli budeme jíst brouky.“

Ve vyjádření pro iROZHLAS.cz se Babiš opřel do ODS a jejího předsedy a premiéra Petra Fialy: „Na konferenci by měl vystoupit pan Fiala, který napsal v roce 2019 skvělou knížku Konzervatismus dnes. Ale asi mu to Bartoš (předseda Pirátů) s Pekarovou (šéfka TOP 09) zakázali. ODS už je dnes pirátské céčko. Pan Václav Klaus z toho musí být značně smutný.“

Šéf údajně pravicové ODS je na stejné vlně s extrémistickou probruselskou levicí. Doporučuju společnou kandidátku do eurovoleb 😂

18:56 – 29. 04. 2023

29 342

Přesun ke konzervativnějším hodnotám hnutí ANO veřejně vyhlásilo po lednových prezidentských volbách, kde Babiš neuspěl proti Petru Pavlovi. Kromě toho, že se hnutí přihlásilo k tomu, že bude konzervativní a ctít vlastenectví, vyhlásilo boj o voliče SPD a ČSSD.

Jízda na kole i ‚jezení červíků‘

Aureolu konzervativce hájícího národní zájmy proti Bruselu s výhledem na volby do Evropského parlamentu už ostatně Babiš ve velkém rozjíždí.

Krajně pravicový prostor je přeplněný. I proto se nabízí volební spolupráce, popisuje politolog

Číst článek

„Zelený fanatismus ničí evropský průmysl včetně automobilového. Představa některých fanatiků je, že na moři budou jen větrníky, na polích solární panely, budeme jezdit na kole a jíst červíky. Evropský parlament není jen hnízdem těchto šílenců, ale také korupce, viz Katargate. My tam musíme prosazovat české zájmy,“ prohlásil například v nedávném rozhovoru pro Deník.

Politolog Michal upozorňuje, že se bude ANO pro volby, které proběhnou v květnu 2024, stylizovat do role „lídra českého euroskepticismu“, který se často spojuje s konzervativním zaměřením.

A zdůrazňuje, že dlouholetým rysem Babišovy politiky je ideologická pružnost. „Ta mu umožňuje posuny po politickém spektru. Už první vyjádření po prezidentských volbách naznačovala, že se ANO chystá pro nadcházející volební klání vydat cestou silnějšího národoveckého akcentu a důrazu na boj proti progresivismu,“ uvádí s tím, že se pokusí lovit minimálně ve vodách současných voličů SPD, Trikolory a jiných menších stran.

‚Američtí i evropští extremisté‘

Účastníky konference jsou vesměs politici z evropských frakcí konzervativců (ECR) a nacionalistů (ID), případně ti vyhození ze středopravicové EPP, a američtí republikáni blízcí Trumpovi. Politolog Michal je obecně označuje za „americké i evropské extremisty“.

Do tohoto společenství by z české politiky zapadali spíš zástupci SPD, kteří v Evropském parlamentu sedí ve frakci ID.

Bek nebude usilovat o post eurokomisaře. Přesun na resort školství mu cestu do Unie znemožňuje

Číst článek

Babiš jako šéf ANO, které je v Evropském parlamentu už osm let součástí liberální frakce Renew, mezi nimi vypadá až skoro nepatřičně.

„Lze z toho vyvodit, že se ANO pravděpodobně rozhodlo redefinovat svou ideologii a bude se snažit získat konzervativní a nacionalističtěji laděné voliče,“ hodnotí Janebová.

Odbornice z AMO upozorňuje i na zásadní rozdílnost chování domácího vedení ANO a jejich europoslanců. „Nejviditelnější z nich Dita Charanzová i ostatní čtyři europoslanci ANO stojí do velké míry mimo to, jak hnutí funguje v Česku.“

Když Evropský parlament loni v listopadu schválil usnesení, že Maďarsko nedodržuje pravidla právního státu a demokracie, pro hlasovaly jak Charanzová, tak její kolegyně Martina Dlabajová. Proti rezoluci se vyslovil europoslanec ANO Ondřej Knotek a Martin Hlaváček se zdržel.

Janša, Kickl, Bolsonaro a další

Politolog Michal kromě Babiše upozorňuje i na účast slovinského expremiéra Janeze Janši, který silně podporuje ukrajinské úsilí v probíhající válce. Na druhou stranu jde ale o dlouhodobého velkého Orbánova regionálního spojence.

„Blízký spojenec maďarské pravice a jeden z nejhlasitějších evropských podporovatelů Donalda Trumpa. Třikrát byl zvolen slovinským premiérem a myslíme, že bude znovu,“ píšou o Janšovi pořadatelé konference.

#UniteWeStand at #CPACHungary!
🇸🇮 Janez #Janša is a close ally of the #Hungarian Right & one of Donald #Trump's loudest #European supporters.
@Janez Janša has been the chairman of the most influential #Slovenian #conservative party since 1993. He was elected PM of Slovenia 3 times.… twitter.com/i/web/status/1…

11:57 – 06. 04. 2023

6 35

Další silnou středoevropskou politickou vahou je lídr rakouských svobodných (FPÖ) Herbert Kickl. „Mezi svými podporovateli si získal titul ‚obránce Rakouska‘,“ uvádí pořadatelé konference. Vyzdvihli také jeho návrh přejmenovat „přijímací centra“ pro migranty na „centra odjezdu“. Za to mu na sociálních sítích udělili pomyslnou zlatou medaili.

„FPÖ je regulérně krajně pravicová strana,“ říká Janebová.

#UnitedWeStand at #CPACHungary!
Herbert Kickl is the president and leader of the @FPÖ, who earned the title "Defender of #Austria" among his supporters.
🥇Herr Kickl's suggestion that the 'reception centres' for migrants should be renamed 'departure centres' was pure gold!

12:40 – 07. 04. 2023

4 27

Ze Slovenska do Budapešti přijede ministr práce, prominentní konzervativec a nejdůvěryhodnější člen vlády Milan Krajniak ze strany Sme rodina.

„Je to jeden z nejideologičtějších lidí, kteří se po Slovensku pohybují. Je opravdu silný klerikál. Když se nazval posledním křižákem, tak to v jeho případě vůbec není metafora. Pokud by mohl, opravdu by Jeruzalém znovu na čele křižáckých vojsk dobyl, je tím úplně fascinovaný. Není to klasický slovenský katolík, i mnozí katolíci ho vnímají jako extrémního, radikálního, nepřirozeného a neautentického,“ popsal jej pro iROZHLAS.cz slovenský sociolog Michal Vašečka.

#UnitedWeStand at #CPACHungary!
🇸🇰#Slovakia's Minister of Family Affairs to speak at #CPAC in #Budapest.
👨‍👩‍👧‍👦Milan Krajniak, the Minister of Labour, Social Affairs and Family, heads his ministry as a member of the #CentreRight #SmeRodina (We Are Family) party.
During his time in… twitter.com/i/web/status/1…

14:26 – 28. 04. 2023

6 26

Z dalších hostů vystoupí syn brazilského exprezidenta Eduardo Bolsonaro, gruzínský premiér Irakli Garibašvili, šéf polského ultrakonzervativního katolického institutu Ordo Iuris Jerzy Kwasniewski nebo Jordan Bardella, lídr francouzského krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové.

Historický úspěch komunistů i dále rostoucí svobodní. Salcburské volby zvýraznily krizi tradičních stran

Číst článek

Značnou část řečníků tvoří američtí trumpističtí republikáni. Například neúspěšná kandidátka na guvernérku Arizony Kari Lakeová, krajně pravicový kongresman Paul Gosar a s videovzkazem vystoupí i bývalý moderátor a komentátor televize Fox Tucker Carlson. Ten ostatně dle programu promluví ve čtvrtek v 11.10 hned před Babišem.

Pozvání dále přijali i konzervativci a národovci ze Španělska, Portugalska, Itálie, Estonska, Dánska, Nizozemska, Belgie, Německa, Chorvatska, Srbska, Izraele a v neposlední řadě i plejáda maďarských ministrů a dalších figur Orbánova režimu.

Otázkou je, zda si do Budapešti jede Babiš pro prohloubení kontaktů s těmito politiky a se směry, které představují, anebo pro fotky. „Myslím si, že selfíčko s Orbánem by mohlo mít u Babišových voličů úspěch, protože u určitého segmentu českých voličů je populární osobou,“ uzavírá Janebová.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme