Nechápu, proč ČSSD nepodpoří vládu a vyhrožuje volbami, řekl Babiš k postoji sociální demokracie

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechápe, proč ČSSD při hlasování o nedůvěře vládě kabinet nepodpoří a vyhrožuje předčasnými volbami, uvedl. Hnutí ANO podle něj předčasné volby nechce. Širší vedení koaliční ČSSD ve středu rozhodlo, že poslanci strany při pátečním hlasování opustí sál. Jejich absence vládu ANO a ČSSD neohrozí, protože pro vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů. ANO ani komunisté přitom návrh 92 opozičních poslanců nepodpoří.

Praha (Aktualizováno: 18:56 21. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud se ČSSD rozhodla, že odejde ze sálu a nepodpoří svou koaliční vládu, tak to nechápu,“ napsal Babiš. Rozhodnutí sociálních demokratů ho prý zklamalo. „ČSSD se díky vládnímu angažmá zachránila. Byla na pokraji volitelnosti a v opozici by se ztratila úplně. Mrzí mě, že část jejich strany teď kazí naše dobré vztahy a že se tady znovu politikaří,“ doplnil.

ČSSD hlasovat o nedůvěře nebude, oznámil Hamáček. Nebrání se předčasným volbám

Číst článek

Hlasování o nedůvěře vládě vyvolaly opoziční strany kvůli výrokům premiérova syna Andreje Babiše mladšího ke kauze Čapí hnízdo, v níž premiér i jeho syn čelí obvinění z dotačního podvodu. Vyslovení nedůvěry vládě nebo demise kabinetu ale podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka situaci nevyřeší.

„Jediné, co může věci vyřešit, je, když voliči znovu rozdají karty,“ uvedl ve středu. Pokud se ve Sněmovně spolu s hlasy ČSSD najde potřebných 120 hlasů pro rozpuštění komory, bude podle Hamáčka sociální demokracie pro.

Hnutí ANO však podle premiéra předčasné volby určitě nechce, protože by destabilizovaly situaci ve společnosti. „Nerozumím jejich vyhrožování předčasnými volbami,“ uvedl k výrokům Hamáčka. „Volby byly před rokem a občané v nich rozhodli jasně,“ doplnil.

Pokud by Zeman znovu pověřil Babiše, popře tím smysl Ústavy, myslí si Jurečka

Číst článek

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek řekl České televizi, že poslanci ANO by teoreticky mohli pro rozpuštění Sněmovny hlasovat. „V rámci našeho poslaneckého klubu byla interní debata, že jsme připraveni dodat zbývajících x hlasů do 120, aby se Sněmovna mohla rozpustit a mohly být vypsány předčasné volby. Je to jedna z teoreticky možných variant,“ uvedl.

Reakce opozice

Doplnil ale, že je to jen jeho osobní názor. „Neprojednalo ho výbor ani předsednictvo. Je to teoretická varianta, ale osobně si myslím, že to není příliš reálné,“ řekl.

Opozice středeční rozhodnutí ČSSD označuje za zbabělost či alibismus. „ČSSD souhlasí s tím, že premiér by měl odejít, ale nic pro to neudělá. Je to alibistické. Historický precedent - nehlasovat pro vládu, v níž jsou zastoupeni její ministři," sdělil předseda ODS Petr Fiala.

„Sociální demokraté upřednostnili stranický zájem být ve vládě před zájmem České republiky nemít trestně stíhaného premiéra, který může ovlivňovat vyšetřování," řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme