‚Podle mého názoru neměl suplovat ministra Ťoka.‘ Babiš kritizuje místopředsedu ANO Faltýnka

  • Premiér a šéf ANO Andrej Babiš očekává, že obviněný radní městské části Brno-střed Jiří Švachula (ANO) v pondělí skončí v dozorčí radě ČD Cargo.
  • Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) podle svých slov situaci už řeší. Obrátil se kvůli tomu na České dráhy, uvedl serveru iROZHLAS.cz.
  • Ke kauze policejního prověřování činnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Babiš řekl, že nepovažuje za vhodné, aby první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek suploval roli ministra Ťoka.
  • Předseda vlády to uvedl v rozhovorech pro pondělní Mf Dnes a Lidové noviny. Policie vedle zakázek brněnské radnice prověřuje také tendry antimonopolního úřadu včetně zakázky na mýto, v této kauze dosud nebyl nikdo obviněn.

Praha (Aktualizováno: 12:35 11. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Faltýnek, ANO | Foto: Filip Jandourek

„Pokud jde o roli pana Faltýnka, nevím přesně, jaká jednání měl. Podle mého názoru ale neměl suplovat ministra Ťoka. Mě to opravdu štve, protože jako hnutí máme čistý štít,“ uvedl Babiš v Lidových novinách.

Podnikatelé i radní. Koho poslal soud do vazby po zásahu na radnici Brno-střed?

Číst článek

Druhý muž hnutí ANO Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci současného provozovatele mýtného systému Kapsch a scházel se i se zástupci antimonopolního úřadu. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem.

Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Babiš míní, že podezřelí jsou „spíše na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a v Kapschi“, Faltýnek má v kauze figurovat jako svědek. „Ale samozřejmě to nepůsobí dobře. Ke mně se Kapsch také pokoušel dostat, já je odmítl vůbec jen přijmout. Byla to záležitost pana ministra dopravy Ťoka,“ dodal premiér v Mf Dnes.

Švachula v ČD Cargo

Babiš také vyzval ministra Ťoka, aby vazebně stíhaného Švachulu z dozorčí rady státního podniku během ČD Cargo pondělí „vyhodil“. Švachula je spolu s dalšími čtyřmi muži ve vazbě kvůli podezření z ovlivňování veřejných zakázek a korupce.

Hamáček chce prověřit úniky Faltýnkových odposlechů. ‚Od nás nic neuniklo,‘ vzkazuje policejní prezident

Číst článek

ANO jako protikorupční hnutí se musí zbavit těch, u nichž by se prokázala korupce, prohlásil premiér. „Okamžitě jsem řekl ministru Ťokovi, aby ho v pondělí vyhodil. Hnutí se musí zbavit lidí, u kterých by se prokázala korupce. Založil jsem hnutí proti korupci a pro mě je nepřijatelné, aby k takovým případům docházelo.“

Ťok se podle svých slov už obrátil na České dráhy, pod které ČD Cargo spadá. „Požádal jsem České dráhy, ať členství pana Švachuly v dozorčí radě ČD Cargo řeší,“ napsal serveru iROZHLAS.cz v SMS. České dráhy  po poledni informovaly, že představenstvo Švachulu z dozorčí rady odvolalo. 

Babiš dodal, že Švachulu nezná. Podle něj ale nemá dobrou pověst. „Nevím, proč byl u nás, proč ho tam ta krajská organizace držela. Samozřejmě jsem všem vynadal, protože nám to kazí jméno,“ dodal Babiš.

O situaci na radnici brněnské městské části v pondělí bude jednat vedení jihomoravské i brněnské organizace ANO.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme