Babiš se musí omluvit za výroky o ‚zaplacených demonstrantech‘, rozhodl soud. Premiér se odvolá

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se má omluvit za své výroky o tom, že demonstranti na loňských protestech proti vládě byli zaplacení. Rozhodl o tom v pátek Okresní soud Praha-západ. Žalobu na Babiše podala jedna z demonstrantek, Jana Filipová z Domažlicka, premiér podle ní svými vyjádřeními zasáhl do jejích práv. Verdikt je nepravomocný, strany sporu se mohou ještě odvolat. A předseda vlády už pro Radiožurnál uvedl, že tak učiní.

Praha (Aktualizováno: 11:09 6. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Soud dospěl k závěru, že je oprávněna se jako fyzická osoba, jako jednotlivec, domáhat ochrany osobnosti z důvodu těchto výroků,“ řekla soudkyně Simona Kačerová.

Uvedla také, že Babiš je veřejně činnou osobou, která musí snášet značnou míru kritiky vůči svým politickým krokům a je povinen tuto kritiku tolerovat. „V daném případě je nutno dospět k závěru, že žalovaný tuto kritiku neunesl, naopak reagoval zcela nepřiměřeným způsobem a dopustil se nepravdivých hanlivých výroků,“ řekla Kačerová.

Děláme to nezištně, řekla u soudu žena žalující Babiše kvůli výrokům o zaplacených demonstrantech

Číst článek

Jana Filipová je podle soudkyně také typem veřejné osoby, protože své aktivity dobrovolně zveřejňuje na sociálních sítích a vyjadřuje se v médiích.

„Nicméně rozhodně není povinna snášet nepravdivou kritiku, která představuje spíše hanobení její osoby,“ doplnila Kačerová.

V omluvě, kterou by měl premiér Andrej Babiš zaslat Janě Filipové, má být mimo jiné uvedeno: „Označení demonstrantů za zaplacené a objednané jsou dehonestující a urážlivá a za tato tvrzení se tímto omlouvám.“

Premiér na páteční vyhlášení rozsudku nedorazil, už ale oznámil, že se proti pátečnímu verdiktu odvolá. „Proti rozsudku se budu odvolávat. Ve věci jsem pouze sděloval určitý svůj názor, který reagoval na výroky poslance (Pavla) Růžičky (ANO), které byly předmětem veřejné debaty,“ napsal Radiožurnálu v SMS zprávě.

Jeho právník Jiří Urbánek po rozsudku novinářům řekl, že Babiš prezentoval pouze svůj názor, že si dokáže nějakou situaci představit.

Naopak Filipová verdikt přivítala. Po opuštění soudní síně zdůraznila, že je pro ni obrovským vítězstvím už jen to, že se věc vůbec dostala k soudu. „Jsem strašně ráda, že to takto dopadlo. A doufám, že si politici budou dávat pozor na to, co říkají, protože jejich slova berou lidé na daleko větší váhu než u běžných lidí,“ řekla. „Konečně se snad politici odnaučí lhát. Nemůžou říkat do televize to, co není pravda,“ uvedla.

Doplnila také, že nebojovala jen za sebe, ale za všechny demonstranty, kteří chodí na náměstí protestovat. Její úspěch je tedy prý úspěchem i pro další desetitisíce lidí.

Demonstrantka Jana Filipová žalovala premiéra Babiše kvůli jeho výrokům na adresu protestujících, kteří přišli vyslovit svůj názor během loňských protivládních demonstrací. | Foto: Kateřina Součková | Zdroj: Český rozhlas

‚Zaplacení demonstranti‘

Demonstrantka Filipová žalovala premiéra Babiše kvůli jeho výrokům na adresu protestujících, kteří přišli vyslovit svůj názor během loňských protivládních demonstrací. Předseda vlády totiž prohlásil, že byli zaplacení. Po Babišovi žádala za jeho slova omluvu.

Filipová řekla, že když premiér označil demonstranty za zaplacené, myslel tím i ji. U soudu pak ve středu popisovala, jak jí po Babišově vyjádření začaly chodit dotazy, kolik za demonstrace „bere“. Některé zprávy byly podle ní i vulgární. Dodala, že kvůli premiérovi se podle ní lež zakořenila ve veřejném prostoru. A podle ní se těžko vyvrací.

„Myslím, že pan premiér z titulu své funkce nemůže do veřejného prostoru vypouštět informace typu jedna paní povídala,“ řekla Filipová. „Skutečně to dělám všechno nezištně, nebereme za to žádné peníze,“ dodala. „Dehonestace ve veřejném prostoru je skutečně obrovská,“ podotkla.

Babiš ve středu k soudu nepřišel, protože byl na návštěvě Turecka. Výroky ale podle jeho právního zástupce nebyly způsobilé zasáhnout do práv ženy a obecně nejsou dehonestující.

‚Političtí odpůrci na objednávku‘

Filipová se loni zúčastnila demonstrace 11. července, kdy poslanci rozhodovali, zda dají Babišově menšinové vládě s ČSSD podporované KSČM důvěru. Lidé nejdříve protestovali na Malostranském náměstí a později také u vchodu do Poslanecké sněmovny.

Po demonstraci poslanec ANO Pavel Růžička zveřejnil, že slyšel demonstranty, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. To účastníci demonstrace odmítli.

130 hlasů, 130 tváří, 130 důvodů. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat na Václavské náměstí

Číst článek

Babiš následně v reportáži TV Nova uvedl, že protestující jsou „stále stejní lidi“ a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže „nějaká motivace tam bude“. Podle Babišova právního zástupce vyjadřoval premiér svůj názor, Růžičkovo tvrzení bylo podle něj předmětem veřejné debaty. Růžička později svá slova mírnil.

Premiér později mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s loňským protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna, kdy jeho projev přehlušilo pokřikování a pískot. Odkazoval se právě na informace od Růžičky.

Na TV Barrandov předseda vlády koncem loňského srpna řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení. „Já vám říkám, že to jsou političtí odpůrci na objednávku,“ řekl také v rozhovoru Babiš.

Podívejte se na video z loňských srpnových protestů před Českým rozhlasem.

Kateřina Součková, mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme