Neměňte se, vzkázal Tusk Čechům. V Praze jednal s Babišem o budoucnosti unie

Česko by podle premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO mělo mít větší vliv na rozdělování evropských dotací. Větší díl by měl jít do investic. Premiér to řekl po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Ten vyzval Čechy, aby si uchovali svůj zdravý skepticismus.

Praha (Aktualizováno: 12:36 8. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk, předseda Evropské rady | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Češi podle Tuska vždy zavrhovali neautentičnost a odmítali slepě následovat doktríny a dogmata. „Vždy se vyznačovali schopností jistého sebeodstupu, moudrým smyslem pro humor a zdravou dávkou skepticismu,“ řekl novinářům po jednání s českým premiérem v českém jazyce.

Takový přístup je přitom podle něj nejlepší odpovědí na populismus a radikalismus, které se v Evropě začínají šířit. „Chtěl bych vám říct, neměňte se,“ řekl.

Předseda Evropské rady také dvakrát citoval Václava Havla, k jehož hrobu později položil květiny.

„Václav Havel řekl, že v Evropě jsou svoboda a odpovědnost dvě strany jedné mince. Přesně vystihl, co znamená být Evropanem,“ uvedl. Dodal, že o těchto myšlenkách chce mluvit i na čtvrtečním summitu evropských lídrů v rumunském Sibiu, který se má prioritami EU zabývat.

Babiš chce v unii větší vliv

Babiš mezi české priority strategie EU zařadil schengenský prostor, který zaručuje volný pohyb osob v rámci unie, nebo potřebu zohlednit specifika jednotlivých zemí z hlediska rozvoje energetiky. Třetina výroby elektřiny v Česku pochází z jaderných elektráren. „Taky jsme se bavili o tak populární dvojité kvalitě potravin,“ řekl Babiš po jednání novinářům.

Co chcete od unie? Klíčovými výhodami českého členství jsou cestování a studium, ukázala anketa

Číst článek

„Z mého pohledu to nejdůležitější, s čím my stále bojujeme, je to, abychom měli podstatně větší vliv a abychom hlavně my rozhodli o tom, na co budou použity peníze, které dostáváme z Evropy,“ uvedl premiér.

Tuskova návštěva Prahy den před summitem evropských lídrů v rumunském Sibiu je podle něj symbolická. „Myslím, že to jen potvrzuje, že Česká republika má významné místo, že naše názory jsou vnímány,“ prohlásil.

Budoucnost EU

Tusk už dříve zveřejnil materiál stručně popisující jeho představu strategické agendy EU pro roky 2019 až 2024. Vedle slibů ochrany vnějších hranic či reformy unijní azylové politiky hovoří třeba o rychlejším přechodu k „zelené“ energii či posilování měnové unie.

Babiš zrušil prestižní výstup v Bruselu. ‚Většina lidí tam dělá kampaň,‘ řekl s odkazem na řešení střetu zájmů

Číst článek

Členské státy se liší například v pohledu na cíle v ochraně klimatu či na možnosti budoucího rozšiřování EU.

Vlastní představy nabídla koncem dubna Evropská komise, podle níž by se EU měla v nadcházejících pěti letech soustředit na pět priorit.

Jsou jimi vznik skutečné bezpečnostní unie a směřování k funkční obranné spolupráci sedmadvacítky, zvyšování konkurenceschopnosti EU, zachování sociálně spravedlivé EU, účinnější boj s klimatickými změnami a posílení vlivu unie na světové scéně.

Evropská komise chce být také aktivnější při řízení migrace a prosazuje sdílení odpovědnosti a solidaritu. Členské státy ale na to mají stále značně rozdílný pohled.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme