Babišův dopis Zemanovi: v případě nejmenování Pocheho pověřte Hamáčka

Úřad vlády v pátek zveřejnil korespondenci, která předcházela středečnímu jmenování nového kabinetu, při níž navzdory původní nominaci prezident Miloš Zeman pověřil místo Miroslava Pocheho (ČSSD) vedením ministerstva zahraničí jeho stranického šéfa a nového ministra vnitra Jana Hamáčka.

Praha (Aktualizováno: 16:34 29. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše opět premiérem. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Z dopisů, k jejichž zveřejnění kvůli dohadům o možné protiústavnosti pověření šéfem diplomacie vyzval Hamáček premiéra Andreje Babiše (ANO), vyplývá, že Babiš v pondělí navrhl Pocheho. Pro případ nesouhlasu Hradu s jeho jménem ale současně zaslal na Hrad dopis, kde jako alternativu navrhl Hamáčka.

Hamáček se jako ministr vnitra v pátek sešel s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a generálním ředitelem hasičů Drahoslavem Rybou. Tuhý po schůzce potvrdil, že Hamáček se zajímal také o aktuální situaci v Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ). Z čela centrály by měl ke konci července odejít ředitel Michal Mazánek. Prezidium v pátek obdrželo jeho žádost o ukončení služebního poměru.

Zimola o nejmenování Pocheho a možném porušení Ústavy: Lidi mnohem víc zajímá, že země má vládu

Číst článek

Zeman kvůli svým výhradám k Pochemu už před středečním jmenováním nového kabinetu avizoval, že návrhu na jeho jmenování nevyhoví. Vedením diplomacie pak pověřil Hamáčka. Protože Babiš v minulých dnech trval na tom, že na Hrad s ohledem na koaliční smlouvu s ČSSD poslal jen jeden návrh s Pochem, vyvstaly pochybnosti o ústavnosti chování prezidenta, který by neměl návrh předsedy vlády překročit.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že na Hrad kromě oficiální pondělní nominace ministrů přišel také dopis, kde mu Babiš pro případ nesouhlasu s Pochem navrhoval Hamáčka. Tuto verzi v pátek v Bruselu potvrdil Babiš i později zveřejněné dokumenty.

Babiš dříve uváděl, že potvrzení z Pražského hradu o doručení návrhu na jmenování bylo v pondělí v 09:10. Stejný časový údaj je na obou naskenovaných dopisech zveřejněných úřadem vlády. V dopisu Babiš odkazuje na ustanovení ústavy, podle kterého prezident na návrh premiéra jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev.

Ústavní novinka

Podle ústavního právníka Jana Wintra je návrh dvou alternativ u jmenování ministrů novinkou, mimo oblast ústavního práva jsou však eventuální návrhy poměrně obvyklou věcí. Pokud by podobně postupovali i další premiéři, mohlo by to znamenat posílení prezidenta, jeden případ však z hlediska ústavních konvencí zvyklost nevytvoří, uvedl. Podle ústavního právníka Jana Kysely měl premiér navrhnout jen jednoho kandidáta, podobně jako když například hlava státu navrhuje senátu soudce do Ústavního soudu.

Babiš v pátek odpoledne po návratu z evropského summitu uvede do úřadů poslední dva ministry svého kabinetu. Na ministerstvo práce a sociálních věcí zamíří s Petrem Krčálem (ČSSD), následně uvede na ministerstvo spravedlnosti Taťánu Malou (ANO).

Hamáček převzal ministerstvo zahraničí. Poche stále věří, že může stanout v čele resortu

Číst článek

ODS Babiše vyzvala, ať Malou do úřadu neuvádí. S ohledem na zprávy médií z poslední ohledně její koncipientské praxe, o možném plagiátorství v její diplomové práci a dřívějším výrokům o Babišovu trestním stíhání došli občanští demokraté k závěru, že nemá odbornou ani morální kvalifikaci pro svou funkci.

Mazánkův odchod je letos několikátou personální změnou ve vedení bezpečnostních sborů. V polovině května byl zproštěn výkonu služby ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) to zdůvodnil snahou vyšetřit hospodaření tajné služby.

Na konci dubna skončil ve vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín, a to po sporech s Babišem. Ke konci května odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek. Média také spekulují o chystaném odchodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který by mohl zamířit na post velvyslance v Bratislavě.

Dopis premiéra Andreje Babiše:

Dopis Andreje Babiše Miloši Zemanovi o případném jmenování Jana Hamáčka ministrem zahraničí | Zdroj: ČTK/Úřad vlády ČR

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme