Babiš zkreslil dalajlamův výrok o uprchlících, vynechal slova ‚přijměte je‘. Poslechněte si celý projev

Už podruhé v krátké době premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš kreativně naložil s výroky slavných osobností. Zatímco před dvěma týdny nepřesně použil v debatě o migraci slova Jana Amose Komenského, teď se v příspěvku na podporu své politiky odkázal na dalajlamu. Výrok tibetského duchovního o uprchlících, který pronesl minulý týden ve švédském Malmö, ale zkrátil. Vynechal slova „přijměte je“.

Praha/Malmö (Aktualizováno: 15:06 17. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Přijměte je, pomozte jim, vzdělávejte je… ale nakonec by měli rozvíjet svou vlastní zemi,“ prohlásil mimo jiné na adresu válečných uprchlíků minulý týden během konference ve švédském Malmö dalajlama, kterého citovala agentura AFP.

„Myslím, že Evropa patří Evropanům,“ řekl také. Na jeho výroky posléze upozornila řada zahraničních médií či český server Novinky.cz. Tibetský duchovní, který v roce 1989 získal Nobelovu cenu za mír, promluvil u příležitosti 80. výročí založení švédské charitativní organizace Individuell Människohjälp.

Proslov dalajlamy si můžete poslechnout v následujícím příspěvku, pasáž o migraci začíná od 48. minuty:

'Poslechněte si to sami'

Výrok dalajlamy na facebooku posléze citoval na podporu své protiimigrační politiky i český premiér Andrej Babiš. Jeho znění ale upravil – vynechal slova „přijměte je“.

Na sociální síti za to vzápětí od některých uživatelů včetně Michala Bláhy, který provozuje server Hlídač státu, sklidil kritiku. Výtkám se posléze v pondělí bránil tím, že zveřejnil odkaz na reportáž švédské televize.

„Včera (v neděli – pozn. red.) jsme tu měli bouřlivou diskusi o překladu slov, která řekl dalajlama. Tak já myslím, že by snad bylo nejlepší, kdybychom si to poslechli. Tady krátký záznam z tiskovky na konferenci ve švédském Malmö,“ uvedl Babiš svůj příspěvek.

Nejde o tříleté děti, ale teenagery, brání se Babiš kritice kvůli výrokům o syrských sirotcích

Číst článek

Babiš však neodkazuje na kompletní proslov dalajlamy, ale na útržek z tiskové konference. Tam skutečně citovaná slova nezazní, duchovní v něm říká: „Postarejte se o ně, ale nenechte je usadit. Dejte jim příležitost se vzdělávat. Nakonec by se ale měli vrátit zpět do své země, rozvíjet ji.“ 

Komenský a migrace

Na konci srpna přitom Babiš podobně zneužil v debatě o migraci ve svůj prospěch výrok Jana Amose Komenského. Při návštěvě Itálie podle serveru Aktuálně řekl: „Jan Amos Komenský říkal, že řešení migrace není přesidlování národů, ale jejich vzdělávání. Pokud budou lidé vzdělaní, tak zůstanou doma a nebudou chtít jít jinam do Evropy.“

Podle expertů na Komenského ale daný výrok neexistuje a neslučuje se ani s jeho myšlenkami. „Takovýto citát u Komenského nenajdete. Ze strany pana premiéra jde o velkou zkratku, v níž jsou použity některé motivy z díla Komenského, které jsou však vytržené z kontextu,“ řekl serveru například Vladimír Urbánek z Filozofického ústavu Akademie věd.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme