Přestřelka ve sněmovně: Piráti se přeli s premiérem. 'Nastudujte si to, kluci,' slyšeli od něj

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš čelil ve čtvrtek během interpelací ostrým dotazům ohledně možného konce šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokládali mu je především Piráti, kterým se případný odchod šéfinspektora Michala Murína nelíbí. V jednu chvíli tak atmosféra v dolní komoře Parlamentu opravdu zhoustla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš a šéf Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Reuters/Česká pirátská strana | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šéf Pirátů Ivan Bartoš jako první u řečnického pultu mluvil o personálních čistkách a možném dosazování spřízněných lidí hnutí ANO do klíčových pozic ve státní správě.

Skončili za Babišovy vlády v demisi. Ministři odvolali ředitele nemocnic, šéfa CzechInvestu i České pošty

Číst článek

„Několik týdnů s obavami sleduji vaši snahu o odvolání, respektive donucení k odchodu ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů plukovníka Michala Murína,“ prohlásil Bartoš.

„Tyto vaše kroky nelze dle mého názoru nazvat jinak než další účelový pokus výměny vedoucích pracovníků ve státních institucích doprovázený politickým i mediálních tlakem, a to za velmi vágních až neurčitých odůvodnění,“ dodal šéf Pirátů.

'Napsal jsem jí, aby tam udělala kontrolu'

Premiér v demisi Adrej Babiš se ale Bartošovým útokům bránil. „Nevím, kde jste četl, že já chci pana Murína odvolat. Nikde jsem to neřekl,“ poznamenal.

„Jenom jsem řekl, že k panu Murínovi nemám důvěru. To je všechno,“ dodal a zopakoval, že má pochybnosti o jeho profesionální i morální integritě.

Vypjatý výslech šéfa GIBS: přiznal styky s obviněnými v kauze Bereta, pak hrozil vyšetřováním

Číst článek

Babiš také opět upozornil na článek serveru iROZHLAS.cz týkající se Murína. „Murína kvůli kauze úniku informací Bereta vyslýchali policisté. Důstojník uvedl, že se stýkal s Gáboríkem, jehož policie stíhá kvůli obchodování s utajovanými informacemi. Četl jste to? iROZHLAS,“ prohlásil Babiš.

Do rukou se mu podle něj dostal audit GIBSu, na jehož základě napsal dopis ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), aby na úřadu udělala kontrolu. Babiš také odmítl spojování GIBSu a kauzy Čapí hnízdo.

„Pan Murín tady vyvolal nějakou aféru a vybraní novináři teď mluví o GIBS a Čapím hnízdě. Prosím vás, to je nesmysl. Nemá to s Čapím hnízdem nic společného,“ uzavřel Babiš.

Pirátům také doporučil, aby si nastudovali, co Generální inspekce bezpečnostních sborů vlastně je, a ukazoval jim dokumenty ohledně této inspekce. „Tak si to nastudujte, kluci,“ prohlásil.

'Babiš má úžasnou vlastnost'

„Děkuji panu premiérovi za vystoupení. On, ve vší úctě, má úžasnou vlastnost odpovídat na věci, na které jsem se ho neptal,“ podotkl Bartoš.

Babiš chce, abych skončil v čele generální inspekce, tvrdí Murín. V sídle GIBS zasahují kontroloři

Číst článek

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek následně upozornil Babiše, že je nemá zkoušet z novinových článků. „Ujišťuji vás, prostřednictvím pana předsedajícího, pane premiére, že Pirátská strana žádné svoje noviny nemá, a že vy jste pravděpodobně jediný člověk, který tady sedí, který má vlastní noviny,“ dodal.

„Pokud vím, tak v jednacím řádu je napsáno, že nemluví-li řečník k věci, tak bude upozorněn. A pokud nemluví stále k věci, tak se mu odejme slovo. Takže to si spíš nastudujte, pane předsedající,“ obrátil se Michálek na šéfa SPD Tomia Okamuru, který schůzi jako místopředseda sněmovny řídil.

Na Babišova slova zareagovala také místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Přestaňte tady oslovovat poslance kluci. Doufám, že se nedočkám toho, že tady budu oslovena holka. Skutečně to nepatří na tuto půdu,“ uzavřela sněmovní přestřelku.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme