Opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Má na to dostatek podpisů

Opoziční strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se na úterním jednání domluvily, že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. Dostatečný počet podpisů mají, předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi z ANO je předloží v pátek. Očekávají, že schůzi svolá na příští týden, jak mu to ukládá Ústava. Novinářům to řekl předseda ODS Petr Fiala.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:55 18. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Petr Fiala | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Opozice chce konání schůze k nedůvěře vládě v příštím týdnu i kvůli tomu, aby se jí mohl účastnit premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Tento čtvrtek a pátek bude totiž předseda české vlády na summitu Evropské unie v Bruselu.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše strany oslovily SPD a ČSSD, zda by byly ochotny hlasovat proti kabinetu. Vzhledem k pátečnímu jednání předsednictva sociální demokracie chce dát opozice této vládní straně čas na rozmyšlenou, proto se svoláním schůze počká, uvedl Bartoš. Pozice SPD je podle něj jasná, bude hlasovat proti kabinetu.

Jak těžké je vyslovit nedůvěru vládě? Ze třinácti pokusů uspěl zatím jediný

Číst článek

Předsednictvo SPD v úterní tiskové zprávě uvedlo, že nedává důvěru vládě, ovšem nikoli kvůli premiérovi, ale kvůli účasti ČSSD.

„Hnutí SPD žádá odchod ČSSD z vlády a sestavení nové vlády vítězem voleb na základě odborných nominantů, která bude prosazovat také programové priority SPD. Takovou vládu je hnutí SPD ochotno podpořit. V případě střetu zájmů premiéra Babiše je pro nás zásadní stanovisko českých národních orgánů, zdali došlo k porušení zákona, či nikoliv,“ uvedlo hnutí.

Poslance KSČM, která menšinovou vládu ANO a ČSSD toleruje, opozice podle Fialy přímo oslovovat nehodlá.

„Je to nejvěrnější spojenec Andreje Babiše, pevná součást vládní koalice, pro mě to je někdy nerozlišitelná frakce ANO. Tam je debata zbytečná,“ řekl Fiala.

Podotkl ale, že bude na osobní odpovědnosti každého poslance nahlas se vyjádřit k tomu, zda chce premiéra, jemuž občané platí z daní podnikání a který kvůli svým problémům nedokáže nic vyjednat na evropské úrovni. Opoziční strany uvádějí, že Babiš jako premiér dlouhodobě poškozuje dobré jméno Česka.

Opozice má sice dostatek podpisů ke svolání schůze, na které by se hlasovalo o nedůvěře vládě. Podle stávajícího rozložení ale nemá dostatek hlasů ke svržení Babišovy vlády, pro které je třeba většina všech poslanců, tedy 101 hlasů ve 200členné dolní komoře.

Sněmovní matematikou dá ale opozice včetně SPD dohromady jen 87 hlasů. Vládní ANO má 78 poslanců, ČSSD 15 a podpora dalších 15 zákonodárců KSČM jim zajišťuje většinu 108 hlasů. Pět poslanců, dříve z ODS a SPD, je nyní nezařazených.

Nedůvěra vládě v zákonech

  • Ústava: článek 72
    (1) Poslanecká sněmovna může vyslovit vládě nedůvěru.
    (2) Návrh na vyslovení nedůvěry vládě projedná Poslanecká sněmovna, jen je-li podán písemně nejméně padesáti poslanci. K přijetí návrhu je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců.
  • Ústava: článek 73
    (2)Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru. Vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.
    (3)Podá-li vláda demisi podle odstavce 2, prezident republiky demisi přijme.
  • Zákon č. 90/1995 Sb. o jednacím řádu sněmovny: § 84
    Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat písemně nejméně 50 poslanců. K projednání takového návrhu svolá předseda neprodleně schůzi sněmovny.
  • Zákon č. 90/1995 Sb. o jednacím řádu sněmovny: § 85
    (1) O žádosti vlády o vyslovení důvěry nebo o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě se neprodleně vyrozumí poslanecké kluby a výbory. Po rozpravě se přistoupí k hlasování podle jmen.
    (2) K přijetí usnesení o vyslovení důvěry vládě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců.
    (3) Odepře-li sněmovna vyslovit vládě důvěru nebo jí vysloví nedůvěru, oznámí to předseda sněmovny prezidentu republiky.

Problematický audit

Opozice reaguje na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády a šéfa ANO Andreje Babiše.

České úřady už koncem května dostaly předběžný výsledek prvního auditu, který v Česku prováděla Evropská komise kvůli střetu zájmů premiéra Babiše. Dokument mají na stole ministerstvo financí, které vede Alena Schillerová za ANO, a ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou za ANO.

Úředníci kvůli auditu chystají výklad zákona o střetu zájmů. ‚Babiš na dotace nemá vliv,‘ napsali už loni

Číst článek

V 71stránkové zprávě v angličtině mimo jiné stojí, že Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy pak ovládá skupinu Agrofert, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Firmy, které Babiš v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů, by tak mohly vracet stamilionové dotace.

Evropská komise totiž došla také k závěru, že všechny dotace udělené koncernu Agrofert od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon o střetu zájmů, nejsou v souladu s národním právem.

Babiš uvedl, že neporušuje české ani evropské zákony. A žádné dotace podle něj nebude muset Česko vracet. Audit označil za pochybný a auditory za nekompetentní. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis to ale důrazně odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme