‚V projevu o mně lhali.‘ Babiš odmítá kritiku ALDE, podle něj vzešla z iniciativy maďarské opozice

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepovažuje za důležitou reakci Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), která odsoudila expremiérovu účast na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. Podle Babiše kritika vzešla z iniciativy „absolutně bezvýznamné maďarské opoziční strany“, věc bere jako útok prostřednictvím něj na maďarského premiéra Viktora Orbána. Babiš to řekl v pondělí. Hnutí ANO je součástí aliance.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Debata prezidentských kandidátů v Českém rozhlase

Babiš na konferenci mimo jiné také ostře kritizoval Evropskou unii, „byrokraty v Bruselu“ i takzvaný Green Deal | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

ALDE v nedělním prohlášení uvedla, že na základě rozhodnutí svého kongresu prověří věrnost hnutí ANO a jeho vedení liberálním hodnotám a poslání ALDE a zatím nebude Babiše zvát na své akce.

„Pokud mluvíme o liberální straně, to znamená svoboda. My máme svobodu a já jsem svobodný člověk, a když mě pozvali organizátoři na konferenci do Budapešti, tak jsem se svobodně rozhodl tam jít,“ řekl Babiš.

Ve svém projevu hovořil o tom, že má velký zájem na tom, aby Evropa prosperovala a přežila dlouhodobý ekonomický souboj s velmocemi, poznamenal.

‚Nesmyslná rezoluce‘

„V rámci ALDE iniciativa vznikla z absolutně bezvýznamné, malinké maďarské opoziční strany, která ve svém projevu lhala o mně a vytvořila nějakou rezoluci, která je absolutně nesmyslná,“ řekl dále Babiš. Bere to jako útok bezvýznamných stran skrze něj na Orbána.

Nedomnívá se, že by záležitost mohla poškodit ANO před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok. „Usilujeme o hlasy občanů České republiky. Naopak si myslím, že nás to může posílit,“ uvedl.

Babiš na konferenci mimo jiné také ostře kritizoval Evropskou unii, „byrokraty v Bruselu“ i takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Tato dohoda podle něj „zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme