Babiš: Huawei zvažuje právní kroky proti českému kybernetickému úřadu, Home Credit se bojí o své investice

Společnost Huawei možná podnikne právní kroky proti Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který před jejími technologiemi před Vánocemi varoval. V pořadu televize Prima Partie to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). „Celé to varování bylo překvapení a my jsme byli postaveni do role, kdy neseme následky, musíme to respektovat,“ řekl Babiš s tím, že varování úřadu nebylo předem konzultované a opřené o důkazy.

Praha (Aktualizováno: 12:46 13. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

Premiér dále zmínil, že obavy o své podnikání v Číně v souvislosti se sporem o Huawei a ZTE vyjádřili na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci společnosti Home Credit.

O tom, že odveta Číny může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně společnosti Home Credit, hovořil ve čtvrtek prezident Miloš Zeman.

Zeman o Huawei ve světle faktů: kdo varoval jako první, jak reagují jiné státy a jak vypadají investice?

Číst článek

Řekl, že ředitelé NÚKIB Dušan Navrátil a Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka poškodili zájmy českých firem v Číně. BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, v dokumentu týkajícím se roku 2013 psala o potenciálním nebezpečí pro Českou republiku, které může představovat rostoucí podíl firem Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Podle Babiše se na rozdíl od NÚKIB chová BIS trvale konzistentně.

Premiér dále zmínil, že technologie Huawei používají od roku 2010 všichni čeští telekomunikační operátoři. Připomenul, že se v týdnu sešel se zástupci firmy Vodafone Group. Varování podle Babiše znejistilo nakládání s už používanými technologiemi, i když se týká hlavně chystaných sítí 5G. Huawei je předním dodavatelem síťových prvků pro 5G a proti konkurenci se vyznačuje agresivní cenovou politikou.

NÚKIB varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Podle Babiše tak učinil jako jediný obdobný národní úřad. Ostatní varovaly obecně o rizicích čínských technologií bez konkrétního jmenování firem, uvedl dnes.

Šéf sněmovny Vondráček zastupuje kroměřížskou nemocnici ve sporu s finanční správou. Soudí se o DPH

Číst článek

Vondráčkova advokátní kancelář

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) zastupuje kroměřížskou nemocnici ve sporu se finanční správou, která spadá pod ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou, taktéž z hnutí ANO, zjistil sever iROZHLAS.cz.

Premiér s předsedou sněmovny o tomto tématu ještě nemluvil, jak uvedl. „Neznám detaily. Není to dobře, údajně o tom (Vondráček – pozn. red.) nevěděl, ale měl by své advokátní kanceláři říct, aby se takového zastupování proti státu vyvaroval.“ Osobně mu však Babiš podle svých slov doporučí, aby se situací něco udělal.

Úřednická čtvrť v Letňanech

Babiš již dříve oznámil záměr vystěhovat některá ministerstva a státní úřady z centra města do nově postaveného komplexu v pražských Letňanech.

Primátor Hřib po schůzce s Babišem: Nechci v Praze stavět úřednické ghetto

Číst článek

„Ročně platíme 500 milionů korun cizím firmám za nájem pražských budov pro tyto instituce. Panu primátoru Hřibovi říkáme, že za deset let zaplatíme celkem 25 miliard za pronájem, rekonstrukce a nutné investice,“ vyjmenoval premiér. „Centrum v Letňanech postavíme za 10 miliard, návratnost je pět let.“

Ušetřené peníze má v plánu dát na výstavbu obchvatu metropole. Tomu ale brání fakt, že stát nemá od Prahy pozemek, na kterém by úřednický komplex mohl postavit. Primátor Hřib projekt označuje za „úřednické ghetto“ a má v plánu na místě postavit raději novou nemocnici pro severní část Prahy.

Babiš má v plánu do nového komplexu přesunout ministerstvo pro místní rozvoj ze Staroměstského náměstí, ministerstvo kultury z Nostického paláce na Malé Straně, kam se můžete díky 360 stupňové kameře serveru iROZHLAS.cz podívat, ministerstvo životního prostředí z Vršovic, Úřad pro zastupování ve věcech majetkových z Nového Města či Generální finanční ředitelství z Lazarské ulice.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme