Hamáček k cestě do Moskvy: Dohodli jsme se s premiérem, že se v pondělí musím zúčastnit vlády

Vicepremiér a ministr zahraničí Jan Hamáček z ČSSD neodletí do Moskvy, aby se mohl v pondělí zúčastnit pondělní schůze vlády. V sobotu ráno to uvedl na svém twitteru s tím, že se na tom dohodl s premiérem Andrejem Babišem z hnutí ANO. Ten s cestou nesouhlasil. Jan Hamáček měl v Moskvě jednat o nákupu vakcíny Sputnik V.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš dal v minulých dnech opakovaně najevo, že s cestou nesouhlasí. Dokonce uvedl, že „vakcíny nejsou agendou pana Hamáčka“ a že „cesta není ideální“.

Hamáček neodletí do Moskvy jednat o Sputniku V. Babiš potvrdil zrušení cesty

Číst článek

V pátek premiér při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. Kromě Babiše kritizovala v pátek cestu také část opozice ve sněmovně.

V pátek dopoledne přitom s cestou stále počítalo i ministerstvo vnitra, které mělo zajistit letadlo.

Ministr vnitra oznámil plán jet do Moskvy jednat o vakcíně už ve středu. Řekl ale, že dodávky ruské vakcíny by byly využity, až Sputnik V schválí Evropská léková agentura (EMA).

Právě na verdikt evropského regulátora Česko čeká. Jak uvedl premiér, do země by bylo možné okamžitě dovést až 300 tisíc dávek ruské vakcíny. O její dovezení se dlouhodobě zasazuje také prezident Miloš Zeman.

Součástí Hamáčkovy delegace v Moskvě měl být i bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle jeho vyjádření pro Deník N se měl Hamáček v Moskvě setkat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.

K mé plánované cestě do Moskvy - včera jsme se s panem premiérem dohodli, že je nutná má účast na pondělním jednání vlády.

08:11 – 17. 04. 2021

24 333

jbi, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme