Požadavky ČSSD jsou přes čáru, řekl Babiš. 'Už nebudeme ustupovat,' reagoval Hamáček

„Nebudu tuhle hru hrát, jen zopakuji: ČSSD už nebude ustupovat, řada je na ANO,“ napsal v sobotu odpoledne na twitteru předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Reagoval tak na rozhovor předsedy hnutí ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše pro deník Právo. Babiš v něm označil požadavky ČSSD na pět ministerstev za nepřijatelné. Sociální demokraté podle něj také dobře ví, že jediným kandidátem na premiéra je on.

Praha (Aktualizováno: 19:44 31. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vedení hnutí ANO a ČSSD ohledně možností o sestavení vlády. Na snímku Jan Hamáček, Jiří Zimola, Andrej Babiš. | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Andrej Babiš, který je pověřen jednáním o sestavení nové vlády, v sobotním rozhovoru pro Právo řekl, že rétorika ČSSD je pro něj nepřijatelná.

„Nerozumím tomu, proč sociální demokraté a další stále dokola mluví o mém stíhání. Předtím to nevypadalo, že by to ČSSD tolik vadilo, teď to zase začali zdůrazňovat,“ nechal se slyšet.

'Nechováme se povýšenecky'

U programu je téměř shoda, zásadní problém jsou ale personálie, řekl Hamáček o schůzce s ANO

Číst článek

Dodal, že hnutí ANO kandidáta na premiéra měnit nebude. „Je to absurdní. Sociální demokraté dobře ví, že jsem nic neudělal. ANO se k tomu, kdo má být premiérem, vyjádřilo už xkrát a sociální demokraté ví, že naše hnutí na tom nehodlá nic měnit.“

„Neházíme jim ani drobky a ani se nechováme povýšenecky. Čistě matematicky by podle výsledku měli mít nárok na 2,5 ministra, my jim nabízíme čtyři. Copak to není důstojné?“ ptal se Babiš v Právu s tím, že požadavek pěti ministerstev je podle něj „přes čáru“.

Na to na twitteru reagoval Hamáček. „Ve čtvrtek ANO požádalo o týden na rozmyšlenou. Andrej Babiš ale mezitím přemýšlí nahlas v deníku Právo a strefuje se do ČSSD. Nebudu tuhle hru hrát, jen zopakuji: ČSSD už nebude ustupovat, řada je na ANO. Hezké Velikonoce všem.“

Babiše ano, ale...

Sociální demokraté v úterý po schůzce s ANO oznámili, že jsou ochotni tolerovat v čele vlády trestně stíhaného Babiše. Za to by ovšem požadovali post ministra financí, nebo vnitra.

ČSSD to považuje za garanci toho, že Andrej Babiš v čele vlády nebude mít vliv na vyšetřování svého obvinění z podvodu, jež se týká projektu Čapí hnízdo.

Hamáček pak ve čtvrtek znovu naznačil, že pokud ANO neustoupí od nominace trestně stíhaného premiéra v demisi Andreje Babiše, nebo nepřenechá straně ministerstvo vnitra či financí, znamenalo by to konec jednání.

ČSSD totiž podle něho není připravena k dalšímu ústupku tohoto typu.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme