Do výbuchu ve Vrběticích byli podle zjištění BIS zapojeni příslušníci ruské tajné služby, oznámil Babiš

Z Česka bude vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Zemi musí opustit do 48 hodin. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a první místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD), který v současné době zastává funkci šéfa zahraničního resortu. O případu už informovali prezidenta Miloše Zemana, který vyjádřil navrhovanému postupu „absolutní podporu“.

Praha (Aktualizováno: 21:29 17. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a první místopředseda vlády Jan Hamáček vystoupili na mimořádné tiskové konferenci | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

„Na základě jednoznačných důkazů získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů areálu Vrbětice v roce 2014,“ uvedl Babiš.

„Česká republika je svrchovaný stát a musí na tato bezprecedentní zjištění odpovídajícím způsobem reagovat,“ dodal premiér.

Radiožurnál má informace z vysoce postaveného zdroje, že cílem akce ruských agentů byl zřejmě bulharský obchodník se zbraněmi Emilian Gebrev. „Vybouchlo to, co už koupil a co začal vyskladňovat,“ uvedl zdroj. O přítomnosti Rusů údajně svědčí série nepřímých důkazů.

Hamáčka podle jeho slov velmi mrzí, že takto zásadně utrpí česko-ruské vztahy. „Nicméně jak už řekl pan premiér, Česká republika musí reagovat,“ doplnil s tím, že se Česko nachází v podobné situaci jako Velká Británie v případě pokusu o otravu v Salisbury v roce 2018. 

Uvedl, že o případu budou informováni spojenci v EU a v NATO a budou požádáni o podporu.

Šéf bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Radek Koten (SPD) se informaci dozvěděl od novinářů a podle svých slov veškerá jeho jednání s místopředsedy proběhnou až v pondělí.

Bez komentáře

Po stručném sdělení Hamáček i Babiš odešli bez poskytnutí prostoru pro otázky novinářů. Bezpečnostní informační služba (BIS) se k záležitosti momentálně nebude vyjadřovat, sdělil Radiožurnálu její mluvčí Ladislav Šticha.

Policie hledá dvojici mužů podezřelých z otravy Skripala. V roce 2014 byli v Česku

Číst článek

Přesně v čase tiskové konference zveřejnila policie v tiskové zprávě a na sociálních sítích pátrání po dvou osobách. Souvislost s kauzou Vrbětice ale mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej zatím nepotvrdil.

„Na žádné věci se ptát nebudete, protože my se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma na dotaz, zda pátrání po mužích souvisí s výbuchem ve Vrběticích.

Policie žádá o pomoc v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti, která se vztahuje k období od 11. října do 16. října roku 2014. V té době se měli pohybovat na území České republiky, nejprve v Praze, následně v Moravskoslezském kraji a Zlínském kraji, dva muži. 

Využívali nejméně dvě identity, kdy se nejprve prokazovali dvěma ruskými pasy se jmény Alexander Petrov a Ruslan Boshirov a následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem z Tádžikistánu vydaným na jméno Ruslan Tabarov. 

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

Zničený muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku | Zdroj: Profimedia

Podle Hamáčka sobotní tisková konference osvětlila, proč v uplynulých dnech nemohl komentovat dotazy novinářů na svou zrušenou cestu do Moskvy. „Byl jsem cílem mediální i politické kritiky, ale nemohl jsem prostě postupovat jinak,“ popsal vicepremiér.

„K mé plánované cestě do Moskvy – včera jsme se s panem premiérem dohodli, že je nutná má účast na pondělním jednání vlády,“ uvedl v sobotu ráno Hamáček na twitteru.

vvr, mag, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme