Babiš představí ministry po jednání Zemana s Pochem, oznámil Filip

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dojednával v úterý večer podmínky pro vznik své druhé vlády. Sešel se jak se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem, tak předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Babiš ani Hamáček jednání nechtěli komentovat. Jediné vyjádření tak poskytl šéf komunistů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Premiér Andrej Babiš počká podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa s oznámením jmen nových ministrů na jednání prezidenta Miloše Zemana s kandidátem na ministra zahraničí Miroslavem Pochem z ČSSD.

Zaorálek místo Pocheho? ‚ČSSD by měla zvážit jiného kandidáta na ministra zahraničí,‘ řekl Zimola

Číst článek

„Pan premiér řekl, že si počká na jednání pana Pocheho s panem prezidentem. Do té doby nebude ten návrh komentovat,“ oznámil po úterním jednání Babiše s Hamáčkem a Filipem předseda KSČM. 

Prezident se začne s kandidáty na ministry scházet od pátku. Předtím se podle Filipa ještě sejde Poche se svým stranickým šéfem Hamáčkem.

Sociální demokraté představili své kandidáty na ministry v polovině května, ANO jména stále tají. Jejich jména zatím oficiálně znají premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman a také šéf ČSSD Jan Hamáček, který se je dozvěděl právě na úterní schůzce.

Přestože premiér dříve uvedl, že je po nedělní schůzce s prezidentem odtajní, nestalo se tak. Babiš to vysvětlil tím, že se všemi ještě nemluvil.

Filip premiérovi rovněž zopakoval výhrady komunistů k práci ministra dopravy Dana Ťoka za ANO a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za ANO. „Pan premiér zastává stanovisko, že svoji funkci vykonávají dobře,“ uvedl Filip.

Předseda komunistů, kteří mají tolerovat menšinovou vládu ANO a ČSSD, pak také zopakoval, že jeho strana chce mít garanci předložení svých návrhů, které budou součástí vládního prohlášení, nejpozději šest měsíců před skončením volebního období.

Zaroálek by komunistům nevadil

Druhý muž ČSSD Jiří Zimola zmínil v úterý jméno exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka jako jednoho z možných kandidátů na šéfa diplomacie místo několik týdnů navrhovaného Miroslava Pocheho z ČSSD.

Zaorálek by podle svých slov o tento post nestál. Filip ho pak v úterý přímo neodmítl. „Myslím si, že už zahraniční politiku řídil a posun k lepšímu je věcí sociální demokracie, případně pana premiéra,“ řekl šéf komunistů Filip.

Babiš ani Hamáček nechtěli úterní jednání příliš komentovat. Šéf ČSSD řekl podle České televize pouze to, že je s výsledky jednání spokojen a že už zná jména ministrů za hnutí ANO. Jména sice odmítl prozradit, dodal ale, že na seznamu jsou jak stávající ministři v demisi, tak i nováčci.

Schůzka se také měla původně konat v Hrzánském paláci, politici se ale nakonec kvůli velkému zájmu médií se ale nakonec sešli na Úřadu vlády.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme