Babišův spor o ‚zaplacených‘ demonstrantech nekončí. Expremiér poslal stížnost Ústavnímu soudu

Expremiér a předseda ANO Andrej Babiš podal ústavní stížnost ve sporu se svou kritičkou a účastnicí protibabišovských demonstrací Janou Filipovou. Podle pravomocného verdiktu se jí Babiš musel omluvit za výroky, že demonstranti byli za účast na protestech proti němu zaplacení. Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází. Rozhodnutí zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Kamila Abbasi.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A dokonce obhajuje funkci senátu a na přirovnání, že je Petr Pavel „stejné želé jako Drahoš“ říká, že to není pravda

A dokonce obhajuje funkci senátu a na přirovnání, že je Petr Pavel „stejné želé jako Drahoš“ říká, že to není pravda | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Letos v lednu Babišovo dovolání odmítl Nejvyšší soud. „Skutková tvrzení žalovaného nebyla dostatečně podložená, nepodařilo se mu prokázat jejich pravdivost,“ stálo v rozsudku.

Babiš se podruhé omluví za výroky o zaplacených demonstrantech, nechce čelit návrhu na exekuci

Číst článek

„Pronesené výroky jsou tak neoprávněným zásahem do osobnosti těch, jichž se dotýkaly, neboť byly nepochybně objektivně způsobilé přivodit újmu na jejich osobní i mravní integritě, snížit jejich vážnost a čest a případně i ohrozit jejich postavení,“ uvedl soud.

Omluvit se za výroky o zaplacených demonstrantech nařídil Babišovi pravomocně pražský krajský soud loni v červenci. Filipové, která se demonstrací účastnila, pak poslal šéf ANO dopis se soudem nařízenou omluvou, kterou ale doprovázel další text. V něm Babiš napsal, že neměl v úmyslu ženu urazit, protože ji před začátkem sporu neznal. Uvedl také, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí.

Podle advokáta Filipové takovým komentářem Babiš omluvu devalvoval. Žena proto podala na expremiéra návrh na exekuci. Babiš se pak omluvil podruhé, tentokrát už bez komentáře.

‚Odpůrci na objednávku‘

Umlátit lopatou, píšou demonstrantce, která se soudí s Babišem. Filipová požádá o pomoc policii

Číst článek

Filipová se zúčastnila demonstrace 11. července 2018, kdy poslanci rozhodovali o tom, zda dají Babišově menšinové vládě důvěru. Babiš v reportáži následně prohlásil, že je o zaplacení demonstrantů přesvědčený, protože protestující jsou „stále stejní lidi“, a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže „nějaká motivace tam bude“.

Babiš později mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. V TV Barrandov premiér na konci srpna 2018 řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení a že jde o politické odpůrce na objednávku.

Odkazoval se přitom na vyjádření poslance ANO Pavla Růžičky, který po červencovém protestu zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze.

Účastníci demonstrace jeho tvrzení odmítli, podle nich mluvili o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme