Babiš: Nevěděl jsem, že se Faltýnek sešel s Kapschem a Rafajem. Musí to vysvětlit a policie vyšetřit

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí před jednáním koaliční rady novinářům řekl, že nevěděl, že se první místopředseda jeho hnutí Jaroslav Faltýnek scházel s Karlem Feixem, ředitelem české pobočky firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém, a s ředitelem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem. „Je na Faltýnkovi, aby věc vysvětlil, a na policii, aby záležitost vyšetřila,“ dodal premiér.

Praha (Aktualizováno: 17:25 18. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí Andrej Babiš a 1. místopředseda strany Jaroslav Faltýnek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka minulý týden uvedl, že pondělní koaliční rada by se mohla zabývat i rolí Faltýnka v mýtném tendru, jehož okolnosti prošetřuje policie.

Faltýnkova obhajoba byla úsměvná, řekl Kalousek o kauze s mýtném. Podle Vondráčka ale všechno vysvětlil

Číst článek

„Já jsem nevěděl, že se schází s Kapschem ani s panem Rafajem,“ řekl Babiš o Faltýnkovi.

Premiér uvedl, že není dobře, že se Faltýnek údajně setkal se zástupci Kapsche a s Rafajem mimo oficiální prostory. „Je potřeba, aby to vysvětlil, a je potřeba, aby to policie vyšetřila, jak to bylo.“

Schůzka na úřadu vlády

Dodal, že sám se společně s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) na Úřadu vlády setkal s Rafajem. „Já můžu dokumentovat i s panem Ťokem, že my jsme se sešli s panem Rafajem tady na Úřadu vlády a vyzvali jsme pana Rafaje, aby zkrátka nebránil uzavření té smlouvy, kterou jsme transparentně vysoutěžili a kde jsme ušetřili ty peníze,“ prohlásil premiér.

Ministerstvo dopravy vybralo v tendru jako nového provozovatele mýtného systému konsorcium CzechToll/SkyToll, podle Babiše to znamená úspory 15 miliard.

Policie kvůli ovlivňování zakázek zasahovala na počátku března na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá Rafaje a Feixe z korupce. Faltýnek s oběma muži jednal. Záležitostí se zabývá i Sněmovna, začala věc projednávat minulý týden a opozice chce, aby se v jednání pokračovalo příští týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme